آیا رمان “آوریل شکسته” را خوانده اید؟

http://cafecatharsis.ir/wp-content/uploads/2019/09/n00256635-b.jpg

اسماعیل کاداره که در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۳۶ در شهر کوهستانى «Gjirokaster» متولد شد معروفترین شاعر و رمان نویس آلبانى است که البته فرانسه به او پناهندگى سیاسى اعطا کرده است. 

وی در آلبانی زندگى نکرده است.

رمان برنده نوبل اسماعیل کاداره تحت عنوان «کنسرت» در فضاى جدایى سیاسى آلبانى کمونیستى از حامى دیرینه خود «چین» مى‌گذرد در حالى که دیگر رمان معروف او به نام «اهرام ثلاثه» در مصر باستان اتفاق مى‌افتد.

او در رمان«مرثیه‌اى براى کوزوو» به وضعیت مردم منطقه بالکان پرداخته است. 

از مهم‌ترین آثار اسماعیل کاداره می‌توان به رمان«ژنرال ارتش مرده» اشاره کرد که در سال ۱۹۶۳ منتشر شد.

این رمان درباره ژنرالی ایتالیایی است که در زمان جنگ جهانی دوم ماموریت دارد جنازه سربازان ایتالیایی را که در آلبانی کشته شده‌اند، با خود ببرد.

اسماعیل کاداره از مشهورترین نویسندگان نیمه دوم قرن بیستم به شمار می‌رود که کتاب‌هایش تاکنون به ۵۰ زبان ترجمه شده است.آثار کاداره در اقصی نقاط جهان منتشر می‌شود و وی رمان‌های «ژنرال ارتش مرده، چه کسی دورنتین را بازآورد، آوریل شکسته، زمستان سخت، گل‌هاى بهارى، یخبندان بهارى » را به رشته تحریر درآورده است. 

اسماعیل کاداره در عرصه‌های مختلف ادبیات (شعر، داستان کوتاه، رمان، نمایشنامه، ترجمه و نقد) فعالیت داشته و تاکنون چند بار برای دریافت جایزه نوبل ادبی نامزد شده اما همواره از دریافت آن محروم شده است.

Broken April: Amazon.co.uk: Ismail Kadare: 9780099449874: Books


آوریل شکسته این کتاب از قدرت بی رقیب و بلامنازع آداب و سنن آلبانی حکایت می کند و داستانی است از فرمانرواییِ سنت ها و عرفی که در قالب “قانون” همه مردم باید مطیع آن باشند؛ کسانی که با رضایت خاطر به قوانین و قضاوت ها تن می دهند و نسل از پیِ نسل به قوانین وفادارند.

خلاصه ای از کتاب

داستان در قرن بیستم و در کوهستان ها و فلات های کشور آلبانی جریان دارد وقتی که در اواخر ماه مارس، “گئورگ” انتقام خونِ برادرش را می گیرد.

“گئورگ” جوانی 26 ساله است که مطابق قانونِ کوه نشینان وظیفه انتقام گرفتن خون برادرش بر عهده او گذاشته شده است و طبق همان قانون، پیراهنِ خونیِ برادرش بر سر درِ خانه آنها به نشانه خون خواهی و انتقام آویزان است و زرد شدن خونِ روی آن نشان از ناراحتی مقتول از نگرفتن انتقام و تأخیر در این امر است…!


داستان با انتقام گئورگ آغاز می شود. پس از آن طبق رسم و سنت کوه نشینان، به گئورگ مهلت یک ماه فرصت داده می شود که در این زمان کارهای عقب افتاده اش را انجام دهد و فقط در محل هایی رفت و آمد کند، که طبق قانون خونریزی در آنها ممنوع است.


از سوی دیگر قاتل ها باید خون بهایی از طرف خانواده قاتل به فردی به نام “شاهزاده” بپردازند؛ وظیفه شاهزاده حفاظت از قوانین است. از این رو گئورگ راهیِ قصر شاهزاده می شود در این میان نویسنده ای پایتخت نشین برای تحقیق در مورد زندگی کوه نشینان و آداب و رسوم آنان به فلات آمده و به صورت غیر مستقیم داستان زندگی او و همسرش با خون و مرگ و خون خواهیِ کوه نشینان پیوند می یابد…

چند نکته:

طبق قوانین کوه نشینان به ازایِ هر خونی که ریخته می شود باید خونِ دیگری از خانواده قاتل ریخته گردد و این ماجرای انتقام گیری سال های سال در بین خانواده های کوه نشین جریان داشته و دارد. حتی با اینکه گئورگ آخرین مرد جوان خانواده اش است و ادامه کار انتقامجویی موجب انقراض است ولی شرافت خانواده از واجبات است.

نکته دیگر اینکه نام کتاب یعنی “آوریل شکسته” بدین سبب است که گئورگ در ماهِ مارس شخصی از یک خانواده دیگر را می کشد و طبق قانونِ یک ماهه، تا نیمه آوریل فرصتِ زنده بودن دارد و پس از آن شخصی دیگر باید او را بکشد، او در واقع یک “آوریل شکسته” برای زندگی در اختیار دارد.


در “آوریل شکسته” نویسنده از قوانینی می گوید که حتی تا قرن 20 وجود داشته و kanun نامیده می شده، در نتیجه این کتاب اطلاعات خیلی خوبی در مورد سرزمین آلبانی و سنت های مرگبار اروپای قدیم در اختیار خواننده قرار می دهد! سنت هایی هولناک که بخشی از حقایق جامعه کوه نشینان آلبانی بوده است.
نویسنده، در هیچ جای کتاب نظر شخصی اش را حتی از زبان اشخاص داستان بیان نمی کند فقط در نقش یک راوی ماجرای خون خواهی را در نسل ها مطرح می کند و نتیجه گیری و قضاوت را بر عهده مخاطب می گذارد!

جملاتی از متن کتاب

زندگان مردگانی هستند و بس که در این دنیا دوران مرخصی را می گذرانند.

خانه آلبانی ها اقامتگاه خدا و مهمان است. خدا و مهمان، متوجهی؟ بنابراین پیش از آنکه خانه صاحبش باشد، خانه مهمان است.

آرزوی هولناکی که کوهنشینان هنگام تولد کودکی می کنند… خدا کند که عمری دراز داشته باشد و به ضرب گلوله از پا درآید. مرگ طبیعی، مرگ ناشی از بیماری و پیری برای انسانِ نواحی مرتفع ننگ است.