چطور از تیغ استفاده کنیم ؟ در چه مواقعی استفاده کنیم ؟

اهمیت اپیلاسیون :

با آغاز سن رشد دختران و پسران موهای ناحیه تناسلی آن‌ها شروع به رشد کرده و این خود نشانه‌ای از به بلوغ رسیدن آنان است. رفع موهای زائد در این سنین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به دلیل اینکه مدت زمان زیادی موهای زائد ناحیه تناسلی و به‌ویژه موهای زائد اطراف واژن در دختران در محیطی بسته قرارگرفته‌اند و با جذب رطوبت ناشی از تعریق، این مناطق مستعد به ابتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی می‌گردند.

زدودن موهای زائد در دختران بسیار حیاتی است. یک زن یا دختر با از بین بردن موهای زائد خود باعث می‌شود که بهداشت شخصیش راحت‌تر حاصل شود. این به این دلیل است که مایع‌هایی که از بدن زنان خارج می‌شود در میان موهای ناحیه تناسلی آن‌ها جمع می‌گردد. مخصوصاً در دوران عادت ماهانه، وقتی که این مایع‌ها نتوانند خشک شوند و پیرامون موهای ناحیه تناسلی بچسبند، آب کمتری به واژن می‌رسد (در هنگام شستن) و این موضوع سلامت آن را به خطر می‌اندازد.

استفاده از تیغ و کرم موبر:

اپیلاسیون بدن به‌روش‌های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از تیغ، کرم‌های موبر، موم انداختن و… از انواع این روش‌ها هستند که هر کدام مزایا و معایب مربوط به‌خود را دارد. بریدگی، خراشیدگی و تحریک از عوارض اصلاح با تیغ محسوب می‌شوند. برخی افراد که دارای موهای مجعد هستند پاسخ التهابی نامناسبی به اصلاح با تیغ می‌دهند که ناشی از فرورفتن نوک موهای بریده‌شده با تیغ، داخل پوست و ایجاد جوش‌های التهابی است. استفاده از کرم‌های موبر نیز معایب خود را دارد. به‌ طورکلی امکان اینکه خانمی به کرم‌های موبر حساسیت نشان دهد، بسیار زیاد است. بنابراین روش موم انداختن واژن بهترین، سالم‌ترین و ارزان‌ترین نوع اپیلاسیون این ناحیه است. ضمن اینکه مو زدایی یا اپیلاسیون با موم باعث نازک و ضعیف شدن پیاز مو می‌شود. موهای جدید در این روش پس از ۲ تا ۳ هفته ظاهر خواهند شد.

تیغ  :

بهترین وسیله پاک کردن سریع بدن از موهای زاید است، به ویژه برای افرادی که پوستی حساس دارند. در صورتی که تیغ را برای اپیلاسیون انتخاب می کنید تنها کافی است هر دو روز یک بار یک دوش ۱۰ دقیقه ای بگیرید تا پوستمان نرم شود. سپس با مقداری آب صابون، پوست را لیز کنید تا تیغ به راحتی روی آن حرکت کند و آن را از مچ پا به سمت زانو بکشید. تیغ، ساقه ی مو را درست هم سطح لایه اپیدرم پوست قطع می کند. در حال حاضر، تیغ هایی وارد بازار شده است که لایه نازکی ژل نرم کننده دارد تا به پوست آسیب نرسد. با این حال پیشنهاد می شود در کنار آن، از صابون یا ژل های نرم کننده هم استفاده کنید. توجه داشته باشید، گرچه تیغ وسیله ای سریع و آسان است ولی رشد و ضخامت موها پس از مدتی کمی افزایش می یابد، بنابراین استفاده از این روش برای دست و صورت توصیه نمی شود. پس از اپیلاسیون با تیغ هرگز از دئودورانت روی پوست استفاده نکنید.

 در اصلاح با تیغ ، تیغ روی سطح پوست حرکت میکنید و مو را از قاعده میتراشید و نوک مو در لای پوسته بیرونی یا اپیدرم شما میماند و برای رویش همان جهت قبلی را ادامه داده رشد میکند.

اما در اپیلاسیون به علت اینکه شما موها را از ریشه در میاورید و مدت زمانی که مو خارج گردد تقریبا سه برابر زمان اصلاح با  تیغ است سلولهای اپیدرمی جایگزین لایه قبل میشوند . در این روش موهای زیر پوستی بیشتر ایجاد می گردند.

این مساله معمولا در موهایی که با زاویه مایل نسبت به سطح پوست رشد می‌کنند نیز اتفاق می افتد و آنهایی که موهای مجعد و زبر و فر خورده دارند بیشتر دچار این مشکل می‌شوند و البته بروز این مشکل در موهای جلوی گردن، زیر چانه و فک تحتانی نیز به وجود می آید….

وقتي كه دهانه فولیکول مو بسته شود و موئي كه در حال رشد است و انتهاي آن تيز و برنده است به زير پوست هدايت شده و رشد ميكند و يك برجستگي كوچك در زير پوست ايجاد ميكند كه مي تواند ملتهب ويا چركي و دردناك شود .

در بعضي موارد اين موهاي زير پوستي هيچ مشكل خاصي ايجاد نمي كند .ولي در بعضي از افراد اين موها در زير پوست سبب ايجاد خارش ،التهاب ،قرمزی و تورم شود . و بعضی وقتها چركي مي شوند وجاي آنها لك هاي قهوه اي روي پوست باقي مي گذارد كه ماهها و سالها ماندگار هستند.

چه راههاي پيشگيري وجود دارد ؟

.صورت را قبل از اصلاح بشوئيد (موي خيس خورده راحتتر بريده مي شود ، موها 5دقيقه خيس بخورد )

. موهايي كه زير پوست رفته اند را اجازه دهيد رشد كنند و بعد با موچين آهسته خارج كنيد .

. موها را در جهت رشد آنها اصلاح كنيد (در صورت به سمت پايين ) در ساق پا نيز به سمت پايين .

. در هنگام اصلاح پوست را زياد نكشيد و تيغ را هم به پوست فشار ندهيد .

. بعد از اصلاح از افترشیو استفاده كنيد .

 بلافاصله بعد از اصلاح يك حوله خيس گرم روي ناحيه قرار دهيد .

اصلاح کردن :

اصلاح کردن یا تراشیدن صورت، فرآیندی است که توسط تیغ های تیز موهای اضافی از روی پوست حذف  می شود. این روش می تواند بر روی تمامی قسمت های بدن مورد استفاده قرار گیرد. اصلاح کردن یا تراشیدن، در مواردی که موهای شما کم بوده و یا ظریف و نازک باشد بهتر جواب می دهد.

مزایای اصلاح کردن:

استفاده از تیغ برای تراشیدن موهای زائد روشی ارزان است. اگر این روش به درستی به کار رود می تواند بی درد بوده و در حذف موهای زائد در کوتاه مدت موثر باشد.

معایب اصلاح کردن:

ممکن است با این روش بتوانید از شر موهای اضافی خلاص شوید اما تنها برای چند روز موها را حذف می کند و در مدت کوتاهی دوباره رشد موها شروع شده و باعث اذیت شما خواهد شد. این روش برای افرادی که موهای سیاه ضخیم دارند اصلا توصیه نمی شود زیرا بعد از اصلاح نیز ریشه ی سیاه مو را از روی پوست دیده می شود.

نکته:

اگر شما نیاز به اصلاح سریع دارید، این روش ترفند خوبی است. فقط در نظر داشته باشید که موها خیلی زود مجددا ظاهر می شوند.

اصلاح موهای زاید با تیغ را متوقف کنید🚫

خیلی از خانم‌ها برای رفع موهای زائد صورت و بدنشان از انواع تیغ استفاده می‌کنند. اینکار در طولانی مدت برای سلامتی و زیبایی پوست بسیار خطرآفرین است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رفع موهای زائد مقاله زیر را بخوانید:

روشهای حذف دائم موهای زائد با استفاده از لیزر و الکترولیز

دلایل متقاعد کننده برای کنار گذاشتن تیغ اصلاح :

۱ – تحریک پذیر و حساس شدن پوست

۲ – پوسته پوسته شدن و ترک خوردن

۳- برگشت مو به داخل پوست

۴ – انتقال انواع باکتری و عفونت به پوست

۵ – ظاهر دانه دانه و نازیبا

اصلاح با تیغ روشی آسان،سریع و تمیز است .استمرار در اصلاح با تیغ باعث به وجود آمدن سایه سیاه روی صورت به خصوص بالای لب میشود .

نکته مهم  :

نکاتی که هنگام استفاده از تیغ باید بدانید .

اگر فردی هستید که به کرات پوست خود را اصلاح می کنید، ممکن است در پوستتان احساس خشکی کنید. بنابراین در هنگام انتخاب تیغه اصلاح، تعداد تیغه ها را مد نظر قرار دهید. تیغ های اصلاح ۳ تیغه را انتخاب کنید زیرا ۵ تیغه ها می توانند زیر پوست را اصلاح کنند که این عمل در خانم هایی که پوست های حساسی دارند می تواند باعث ایجاد موهای درون روییده یا سوزش بر اثر استفاده از تیغ اصلاح شود.

صورتمان را بند بیندازیم یا ژیلت بزنیم❓

تفاوتی بین نحوه ی رشد مجدد موهای زائد صورت از طریق بند و یا تیغ وجود ندارد. در هر دو موها با یک ضخامت و به یک اندازه دوباره رشد خواهند کرد.

 تنها تفاوت در زمان رویش مو است که بوسیله ی بند این زمان می تواند کمی طولانی تر شود.

علت تیرگی واژن چیست؟

۱ –  پوشیدن لباس و شلوار تنگ

 ۲ – پیاده روی زیاد در روز

۳ – اختلالات هورمونی

۴ –  استفاده زیاد از تیغ و ژیلت برای رفع موهای زائد اندام تناسلی از دلایل تیرگی واژن هستند.

تیره شدن پوست واژن، ممکن است به دلایل مختلفی روی دهد، مخصوصا به دلایل ژنتیکی که نقش پر رنگی هم دارد. ساده‌ترین دلیل این اتفاق، این است که بعضی‌ها در این نواحی رنگدانه‌های بیشتری نسبت به دیگران دارند. اما عوامل دیگری همچون اصطکاک منظم در بین افراد چاق، بیماری‌های پوستی، اصلاح مرتب موهای زائد، و قرار گیری بیش از اندازه در معرض آفتاب نیز، از عوامل موثر دیگر این اتفاقند.

همچنین ممکن است در محدوده‌ی شرمگاهی شما، تعریق، و انباشت سلول‌های مرده رخ دهد، شاید هم از این رو شاهد تیرگی پوست این قسمت از بدن خود هستید.

افراد متعددی، مخصوصا آنهایی که پوست سبزه‌تری دارند، از پوست تیره‌ی شرمگاهی خود ناراحتند. ناحیه‌ی شرمگاهی، محدوده‌ی بین ران‌ها را گویند، جایی که ممکن است به هنگام پوشیدن مایو نمایان شده و باعث خجالت شما شود. اما نباید نگران چیزی باشید، این یک موضوع نرمال است. حتی برای نواحی دیگر بدن مانند زیر بغل‌ها هم اتفاقی طبیعی است.

برای پیشگیری از تیره شدن پوست شرمگاهی، و کاهش رنگدانه‌ها، می‌توانید این اقدامات پیشگیرانه را هم انجام دهید

لباس زیر آزاد و نخی بپوشید. نخ، از تعریق زیاد جلوگیری می‌کند، چرا که گرمای زیادی به خودش جذب نمی‌کند.

از اصلاح موهای زائد شرمگاهی توسط تیغ و حتی لوسیون‌های مو بر برای مدتی دوری کنید. اصلاح، به پوست آسیب می‌زند، و باعث زخم شدن یا تیره شدن آن نواحی می‌گردد. لوسیون‌های مو بر، دارای موادی شیمیایی هستند که به پوست‌های حساس آسیب می‌رساند. برای حذف موهای زائد، وکس کردن، گزینه‌ی بهتری است و سبب تیرگی پوست هم نخواهد شد.

برای تمیز کردن محدوده‌ی شرمگاهی خود، از صابونی غیر اسیدی، بدون بو، و ملایم استفاده کنید .

راههای روشن کردن پوست شرمگاهی:

برای روشن کردن محدوده‌ی بین ران‌هایتان، چند راه طبیعی که در آنها از موادی که همین حالا در خانه‌تان پیدا می‌شود استفاده شده است وجود دارد:

پودر زردچوبه:

می‌توانید به منظور سفید کردن پوست تیره، پودر زردچوبه را به آب خیار یا آب لیمو بیفزایید.

آب لیمو:

لیمو دارای خواص سفید کنندگی طبیعی است. می‌توانید آنرا مستقیما به پوستتان بمالید، البته از نواحی حساس دور نگاهش دارید. همچنین می‌توانید آنرا با چیزهای دیگر همچون عسل، شیر خشک، و روغن بادام نیز مخلوط کنید، تا ترکیبی برای روشن کردن پوستتان بسازید.

بوی واژن :

نصف فنجان جوش شیرین را به آب داخل وان اضافه نمایید.

واژن خود را به مدت 20 دقیقه درون آن قرار دهید.

بدنتان را با یک حوله خشک کنید اینکار  عفونت های قارچی را از بین میبرد.

راههایی برای جلوگیری از تیرگی کشاله ران و ناحیه تناسلی زنان :

۱ –  لباس زیر خود را از نوع نخی و کمی آزاد انتخاب کنید از تعریق زیاد جلوگیری می کند، چرا که گرمای زیادی به خودش جذب نمی کند .

۲ – برای رفع موهای زائد در این نواحی به جای تیغ از اپیلاسیون استفاده کنید تا هیچ تغییر رنگی در پوست ایجاد نشود.

۳ – برای تمیز کردن پوست این نواحی از صابون ملایم و بدون بو استفاده کنید

۴ – آب کافی بنوشید تا سموم بدن را از بین ببرد و پوست را صاف و تمیز نگه دارد.

۵ – رژیم غذایی حاوی میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار داشته باشيد و از غذاهای چرب دوری کنید .

دلایل اصلی سیاهی زیر بغل :

۱ – اصلاح با تیغ

۲ –  استفاده متناوب از کرم‌های موبر

۳ – تهویه‌ی ضعیف زیر بغل

۴ -استفاده از ضد بوها و عرق‌گیرها

سیاهی زیر بغل :

استفاده از تیغ را متوقف کرده و شروع به اپیلاسیون کنید .

تیغ موها را به طور سطحی از بین می برد.باقی ماندن موها زیر پوست و مشخص بودن از زیر پوست نازک زیر بغل باعث تیرگی است .

سفید کردن زیر بغل :

خودداری از تراشیدن موها

تراشیدن موها با تیغ و ژیلت یکی از دلایل عمده تیرگی زیربغل است.

اپیلاسیون با وکس، دستگاه اپیلاتور،لیزر و کرم های موبر از بهترین مواردی هستند که می توان استفاده کرد. با استفاده از این وسایل، موها از ریشه خارج می‌شوند و مدت طولانی‌تری از شر آن‌ها خلاص می‌شوید. ضمن اینکه چون موها از ریشه کنده می‌شوند، دیگر در زیر پوست مویی وجود ندارد که این ناحیه را تیره نشان دهد.

رفع تیرگی زیر بغل با لایه برداری به کمک جوش شیرین و آب :

لایه بردارها یا اسکراب ها سلول های مرده بر روی سطح پوست رو از بین میبرند و به تنفس بهتر پوست کمک میکنند.

جوش شیرین و آب رو باهم مخلوط کنید تا به شکل خمیری در بیاد. این خمیر یک لایه بردار طبیعی برای روشن کردن پوست زیربغل است. از این مخلوط هر روز استفاده کنید.

جوش شیرین و سرکه ی سفید :

مناسب برای تیرگی های پوست با هم مخلوط کنید تا به صورت خمیری در بیاد . حباب تولید میکند که اصلا مهم نیست .سپس در  ناحیه ی زیر بغل قرار دهید تا زمانی که خشک  شود و بعد با آب سرد شستشو دهید.

مخلوط زعفران :

یک راه موثر و طبیعی دیگر که می‌توانید تاثیر آن را در دو روز واقعا عالیه مشاهده کنید استفاده از مخلوط کمی‌ زعفران با دو قاشق غذاخوری شیر یا خامه است. این مخلوط را قبل از خواب به زیر بغل خود بمالید و اجازه دهید تا صبح بر پوست این ناحیه بماند. این مخلوط نه تنها رنگ زیر بغل را روشن تر می‌کند، بلکه باعث از بین رفتن بوی بد عرق نیز می‌شود.

‍ درمان گیاهی و خانگی برای رفع سیاهی آرنج و زانو  :

 رفع سیاهی آرنج و زانو از مشکلات رایج خانم هاست که موجب گله مندی آنها در زمان انتخاب لباس می شود. برخی از کرم ها و روشهایی مثل میکرودرم و.. برای رفع سیاهی زانو و آرنج استفاده می کنند اما برخی راههای درمان گیاهی سیاهی آرنج و زانو را انتخاب می کنند.

 ۱ – جوش شیرین و شیر:

مخلوط کردن 1 قاشق چای خوری جوش شیرین با مقداری شیر است. این مخلوط را طوری تهیه کنید که حالت خمیری داشته باشد؛ سپس آن را به روی قسمت های تیره زانو و آرنج هایتان بمالید و به آرامی ماساژ دهید و سعی کنید این عمل را هر روز تکرار کنید.

 ۲ – ماسک زردچوبه و شیر:

مخلوطی از زردچوبه و شیر و عسل تهیه کنید. این مواد نیز باید به صورت خمیر در بیاید و روی مناطق تیره مالیده شود و بعد از۲۰ دقیقه شسته شود.

 ۳ –  ماسک شکر و عسل:

مخلوطی از شکر و روغن زیتون یا مخلوطی از آب لیمو و عسل است.

 ۴ –  روغن زیتون :

زانوها را با روغن زیتون گرم به مدت 10 دقیقه هر روز ماساژ بدهید.

 ۵ – روغن نارگیل و کره :

روغن نارگیل را با کره مخلوط کنید و هر شب قبل از خواب به آرنج و زانوی خود بمالید.

۶ – ژل آلوئه ورا:

 مثل همیشه آلوئه ورا در بحث زیبایی و پوست حضور دارد. ژل آلوئه ورا را هر روز به آرنج و زانوی خود بمالید.

 ۷ – سرکه و ماست:

مخلوطی از سرکه و ماست را روی پوست بمالید و بعد از خشک شدن ماسک آن را با آب سرد بشویید.

براي اصلاح بهتر موهای بدن قبل از اصلاح كردن کمی روغن زیتون روی پاها یا دست‌ها بمالید.

این کار باعث حرکت راحت تیغ اصلاح روی پوست، بدون قرمزی و خراش می‌شود

از طرفی هم چربی این روغن باعث بیرون آمدن موهای زیر پوستی می‌شود و شما اصلاحی تمیزتر و دقیق‌تر خواهید داشت. و باعث نرمی و درخشش پاها بعد از اصلاح هم مي شود.

تسکین جای تیغ :

روغن آرگان :

 برای تسکین جای تیغ بعد اصلاح چند قطره روغن آرگان را روی صورت، پاها یا سایر قسمت‌های بدن بریزید و ماساژ دهید. سپس با تیغ موهای زائد بدن را اصلاح نمایید.

از بین بردن موهای پشت لب با روش خانگی :

مواد لازم

آرد ، ماست ، زردچوبه

همه را به خوبی با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر در آیند.

ترکیب را بر روی پشت لب یا هر ناحیه از صورتتان که می خواهید موهای آن را از بین ببرید،قرار دهید.

صبر کنید تا ترکیب بر روی آن ناحیه خشک شود.

خمیر را با حرکت دست بر خلاف جهت رویش مو بکشید.

نکته: حتما نیازی به کندن خمیر از روی پوست، مثل اپیلاسیون با موم نیست و بعد از چند دقیقه که خمیر روی پوست خشک شد میتوانید صورت خود را با آب بشویید.

روش هاي رفع تيرگي زير بغل ، ماسك هاي سفيد كننده زير بغل :

رفع تیرگی و سیاهی زیربغل با روغن نارگیل :

برای رفع تیرگی زیربغل یک قاشق مرباخوری روغن نارگیل به زیر بغلتان بمالید و خوب ماساژ دهید.

اجازه دهید روغن نارگیل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در این بخش باقی بماند و سپس با آب و صابون محل را بشویید.

برای نتیجه ی بهتر هفته ای دو مرتبه این روش را تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

سیب زمینی یک روش خانگی و طبیعی برای رفع تیرگی زیر بغل:

سیب زمینی نیز نوعی سفید کننده طبیعی است. شما می توانید تکه های سیب زمینی را بر پوست این ناحیه بمالید یا اینکه سیب زمینی را رنده کرده و پوست زیر بغل را به آب آن آغشته کنید. در هر صورت، اجازه دهید پوست به مدت 10 الی 15 دقیقه آغشته به این ماسک ضد تیرگی زیربغل بماند و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

لیمو قویترین روش رفع تیرگی زیر بغل در طب سنتی :

یک راه موثر دیگر برای سفیدتر کردن زیر بغل، مالیدن آب لیمو به پوست این ناحیه است. این کار را باید هر روز و پیش از حمام انجام دهید. لیمو یک سفید کننده طبیعی است که به تدریج رنگ پوست را روشن تر می کند. پس از حمام، کمی مرطوب کننده به پوست زیر بغلتان بزنید و تا چند روز از اسپری و مام زیربغل استفاده نکنید.

ماسک سفید کننده تیرگی و سیاهی زیر بغل با لیمو :

 برای تهیه این ماسک یک مشت آرد نخودچی را با کمی ماست، لیمو و کمی زردچوبه مخلوط کنید و بر پوست زیر بغلتان بمالید. اجازه دهید این ماسک خانگي مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پوست باقی بماند تا به خوبی اثر کند .

روش هاي رفع تيرگي زير بغل، ماسك هاي سفيد كننده زير بغل

سفید و بلوری کردن پوست نواحی حساس با ماسک تخمه آفتابگردان :

مواد لازم:

مغز تخمه آفتابگردان (سه قاشق غذاخوری) ، شیر

طرز تهیه: مغز تخمه ها را داخل شیر ریخته و بگذارید یک شب داخل شیر خیس بخورند. در هنگام صبح آن را آسیاب کنید و مقدار کمی زعفران داخل آن بریزید. این ماسک را روزانه استفاده کنید. این ماسک برای روشن شدن و لطیف شدن پوستهای تیره بسیار عالی می باشد. اگر به مدت طولانی استفاده شود باعث روشن شدن و از بین رفتن لکه های تیره پوست نیز می شود

بسیاری از ما با مشکل سیاهی(زیر چشمها،زیر بغلها و نقاط شرمگاهی)  و پف زیر چشمها و پلکها مواجه هستیم .

مواد مورنیاز:

 یک قاشق غذاخوری جوش شیرین

یک فنجان چای بابونه ولرم

ابتدا جوش شیرین را به چای بابونه اضافه کرده و خوب مخلوط میکنیم تا محلولی یکدست بدست آید. سپس یک اسفنج یا پارچه کتانی را در محلول قرار می دهیم تا جذب پارچه گردد،سپس آن را بمدت پانزده دقیقه زیر چشم و یا محل هایی که سیاهی یا پف دارند گذاشته و پس از آن محل مورد نظر را با آب ولرم شسته و محل مورد نظر را با کرم مرطوب کننده، کرم ضد چروک و یا روغن نارگیل ماساژ داده و این روش را بصورت مکرر انجام می دهیم تا زمانی که  سیاهی و پف بطور کامل درمان شود.

توصیه میگردد که این عمل به هنگام شب و قبل از خواب انجام گردد تا مواد مورد نیاز به خوبی جذب پوست گردد.

مراقب باشید که محلول وارد چشمهایتان نگردد.

زردچوبه باعث زردی صورت می شود؟

زردچوبه به این معروف است که بر روی لباس ها به راحتی لکه بیاندازد. اگر چه این لکه ها پس از مدت نسبتا طولانی خود به خود محو می شوند.

خیلی از افراد ترس دارند که زردچوبه باعث زردی صورت آنها و لکه های زرد روی صورت آنها بشود. مطمئن باشید که ماسک زردچوبه باعث لکه و زردی دردسر سازی نخواهد شد و تنها ممکن است پس از استفاده کمی پوست مایل به زرد شود. اما همین زردی نیز پس از چند بار شستن یا استفاده از کمی پنبه و پاک کننده صورت از بین می رود.دقت داشته باشید که زردچوبه های بدون کیفیت و غیر طبیعی به دلیل داشتن رنگ ممکن است که باعث زردی بیش از حد و دردسر ساز صورت شما شوند به همین خاطر همیشه از زردچوبه با کیفیت استفاده کنید.

نکته ۱: از آنجایی که زردچوبه به راحتی روی لباس لکه می اندازد، هنگام اعمال ماسک زردچوبه لباس های قدیمی خود را بپوشید.

نکته ۲: در صورتی که دارای ناراحتی پوستی خاصی هستید، حتما قبل از استفاده از این ماسک با دکتر مشورت کنید.

در برخی از مناطق هند، زردچوبه به خاطر داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان ها به عنوان پایه ثابت تمامی دستور های زیبایی در ماسک ها و خمیر ها است. زردچوبه در از بین بردن آکنه،جوش، اگزما، آکنه و جوان سازی پوست بسیار خوب عمل می کند.

برای مبتلایان به اگزما، وقتی ماسک صورت اعمال می شود از التهاب و قرمزی آن می کاهد و می توانند جوش های ریز و قرمزی آن را کاهش بدهند. استفاده مداوم از ماسک زردچوبه می تواند به جوان سازی پوست شما و از بین بردن چین و چروک های آن کمک شایانی کند.

✍زهره طالب زاده