لیست غذاهای مناسب سحری و افطار

یکی از دغدغه های روزه داران در ماه رمضان، پیدا کردن لیست غذاهای مناسب سحری و افطار است. با وارد شدن ماه رمضان به فصل گرم این جذابیت دو چندان شده است. افراد در تلاش هستند که نسبت به مناسب ترین غذا در وعده های سحری و افطار اطلاع کسب کنند. تا هم مراقب سلامت جسم خود باشند و هم گرسنگی و تشنگی کمتری را متحمل شوند و آگاهانه روزه داری کنند.

ده دقیقه تا اذان صبح فرصت دارید

از قدیم الایام، ماه رمضان همیشه جذابیت های خاص خود را داشته است. نوستالژی ماه رمضان برای افراد کم نیست. از اصرارهای ما در دوران کودکی برای بیدار کردنمان در سحر، خوردن سحری و گرفتن روزه کله گنجشکی، تا شنیدن صدای رادیو در سحر “ده دقیقه تا اذان صبح فرصت دارید…”. همگی از خاطرات لذتبخش کودکی ماست. شنیدن صدای ربنای استاد شجریان در موقع اذان هم شیرینی این خاطرات را دو چندان می‌کند.

غذاهای مناسب سحری

در سایر اوقات سال آگاهی داشتن نسبت به خوردن غذاهایی مناسب برای افراد لازم است. ماه رمضان به واسطه شرایط خاصش و نخوردن و نیاشامیدن در ساعاتی از روز از اهمیت بالاتری برخوردار است. لیست غذاهای مناسب سحری و نکات مهم برای تدارک این وعده یاری بخش روزه ‌داران است.

چه نکاتی را برای وعده سحری رعایت کنیم ؟

1-برای صرف وعده سحری زمان کافی بگذارید و با عجله غذا نخورید.

2-وعده سحری را مانند وعده ناهار فرض کنید. خوردن برنج با انواع خورشت موجود در لیست غذاهای مناسب سحری توصیه می‌شود. خورشت کدو، لوبیا پلو یا عدس پلو و… گزینه های مناسبی برای حضور در لیست غذاهای مناسب سحری هستند.

3-غذاهای متنوع مانند کربوهیدرات‌ها، انواع فیبرها و پروتئین‌های کم چرب در لیست غذاهای مناسب سحری هستند. کربوهیدرات‌ها در بدن به آهستگی هضم می کند و این آزاد کردن تدریجی انرژی به تحمل ساعت‌های روزه داری کمک شایانی خواهد کرد.

4-اگر جز آن دسته از افرادی هستيد كه در اين وعده اشتهای كمی دارند، با خوردن حجم کمی از غذاهای پركالری و مغذی این مشکل را حل کنید. برای مثال خوردن حليم گندم ‌انتخاب خوبی برای این عزیزان است.

5-سالاد و سبزی از مواردی هستند که همیشه در کنار لیست غذاهای مناسب سحری حضور پررنگی دارند. خوردن سالاد و سبزی به تامین آب موردنیاز بدنتان در طول روز کمک می‌کند و سبب می‌شود شما کمتر احساس تشنگی بکنید.

6-می توانید وعده سحری خود را با خوردن میوه های فصل یا ماست و لبنیات شروع کنید. این کار سبب باز شدن اشتهای شما می شود و به تامین آب موردنیاز شما در طول روز هم کمک می‌کند.

7-انواع مغزیجات مناسب و بدون نمک، مانند کشمش خشک و بادام منبع خوبی برای تامین پروتئین در لیست غذاهای مناسب سحری هستند.

8-تا جایی که می‌‌توانید از زیاده ‌روی در خوردن نان در وعده سحری پرهیز کنید.

9-به هیچ وجه وعده سحری را حذف نکنید. با انتخاب غذا از لیست غذاهای مناسب سحری به بدن خود احترام بگذارید و یک روزه‌دار واقعی باشید.

نوشیدنی مناسب وعده سحری

عرق کاسنی برای رفع عطش یکی از اجزای لیست غذاهای مناسب سحری است
 1. آب نه خیلی خنک نه خیلی گرم
 2. آب به همراه آب لیمو ترش
 3. عرق کاسنی
 4. شیر، شیرموز یا شیرعسل

میوه مناسب وعده سحری

انواع میوه‌های فصل مخصوصا میوه های پتاسیم دار را در لیست غذاهای مناسب سحری جای دهید. این میوه ها هم دارای مقدار آب زیادی هستند که به آهستگی به بدن جذب و دفع شوند و به نوعی ذخیره آب بدن به حساب می آیند.

 • آووکادو
 • خیار و گوجه در قالب سالاد به همراه کمی آبلیمو
 • موز
 • خرما
 • سیب
 • انگور
 • پرتقال
 • طالبی
 • خربزه
 • هندوانه
 • هلو و…

غذاهای ممنوع در وعده سحری

انواع فست فود را از لیست غذاهای مناسب سحری خط بزنید

1–انواع شیرینی جات مانند شکلات‌، حلوا، دونات و…

2-انواع غذاهای پر ادویه، تند یا شور از جمله ممنوعات لیست غذاهای مناسب سحری است.

3-انواع ترشی

4-انواع نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چایی و گازدار مانند نوشایه دلستر، آب گازدار و..

5-انواع فست فودها؛ پیتزا، سوسیس، کالباس و …

  6-از خوردن چایی پررنگ در وعده سحری جدا پرهیز کنید. خوردن آب ولرم بعد از صرف وعده سحری به پاکسازی مجرای گوارشی شما از چربی‌‌ها و غذاهای باقیمانده کمک می کند. این کار سبب می‌شود با نشاط بیشتری از خواب برخیزید و در طول روز احساس بهتری داشته باشید.

7-غذای چرب و سرخ کردنی، مثلا خورشت بادمجان، ته‌دیگ، ماکارانی، فلافل، سیب زمینی سرخ کرده و… . این‌ها حاوی مقادیر زیادی انرژی و کالری هستند که موجب افزایش ترشح عرق و اختلال در فعالیت دستگاه هاضمه در طول روز می شود.

سحری رژیمی

به دلیل عدم تعادل در ذخیره آب بدن، اصولا کاهش وزن در ماه رمضان برمی گردد. برای حفظ کاهش وزن خود در ماه رمضان از وعده افطار تا سحر حدودا هشت لیوان آب با فواصل زمانی بخورید. حتما سحری بخورید. وعده شام خود را به دو ساعت بعد از افطار موکول کنید و بلافاصله شکم خود را پر نکنید. از مصرف بی رویه زولبیا بامیه، حلوا و سایر شیرینی‌جات در ماه رمضان بپرهیزید.

سعی کنید در وعده سحری از غذاهایی کاملی مانند پلوعدس یا لوبیاپلو استفاده کنید. وعده سحری باید وعده غذایی کاملی شامل غلات ویتامین، پروتئین و لبنیات در حجم کل باشد. این نسبت را در نظر بگیرید. مخلوط موز و پرتقال هم چربی سوز است هم برطرف کننده افسردگی. خوردن این مخلوط در وعده سحری تامین کننده آب موردنیاز بدن است.

امیدوارم رعایت نکات ذکر شده در این مقاله با صحت وسلامت کامل بتونید روزهایتان را بگیرید به خصوص در این ایام که مواجه هستیم با ویروس کرونا

ماه رمضان 

گرداورنده:باقری