آموزش کاشت سبزی در گلدان

یکی از سرگرمی های من در بهار کاشت سبزیجات است . شما هم میتوانید به راحتی سبزی مورد دلخواه خود را در گلدان کاشته و به خود کفایی برسید . 

یکی از این سبزی های بسیار کاربردی نعنا است .کاشت نعنا در گلدان بسیار اسان است میتوانید به اسانی گلدانی پر از نعنای یا هر گونه سبزی تازه در آشپزخانه خود داشته باشید تا افزون بر سرسبزی و بوی دل‌نشین آنها در خانه ؛ هرروز و شب همراه همیشگی خوان شما باشد.

به روش های گوناگون میتوانید در خانه  نعناع و دانه سبزی(بذرها) یا هر سبزی بومی که شهرتان دارد را پرورش دهید.

 برای کاشت نعناع :

روش اول – هنگامیکه نعناع از بازار میگیرید شاخه های کلفت و شاداب را برگزیند می‌توانید پایین شاخه نعناع را اریب بریده برگ های افزوده را بچبنید و تنها بگذارید سه تا چهار برگ شاداب و بزرگ روی شاخه بماند سپس درکنار هم در خاک سبک گلدان فرو کنید.

(آمیخته ای ازخاک و گود)

 در این روش برگی که روی شاخه میماند سبب میشود تا گیاه همه توانش را به  ریشه‌ بدهد و تندتر رشد کند.

روش دوم – میتوانید در بازار از روستایی ها ریشه آماده نعناع را بخرید و در گلدان بکارید یا اینکه گلدان های اماده را در بازار از بومی های فروشنده خریده و در خانه نگاهداری کنید. گیاه را در ایوان افتاب گیر خانه بگذارید تا رشد کنید.  هر روز ابیاریش کنید هر بار بزرگ شد با ابزار تیزی (قیچی) بچینید و باز بگذارید رشد کند .

برای کاشت دانه ها : هرگونه دانه سبزی(بذر)  مانند جعفری گشنیز ریحان پیازچه تره شاهی….

نخست گلدان را پر از خاک سبک کنید و خاک را آبپاشی کنید کمی از دانه (بذر)را در روی خاک بپاشید وبسیار باریک (نازک) روی این دانه های پخش شده در گلدان خاک سبک بپاشید و با اسپری آبپاشی کنید تا دانه ها در خاک فرو نرود تا دانه ها جوانه دهد وسبزشود. بسته به گرما و سرما شهرتان روزی دو تا سه بار با اسپری ابپاشی کنیدتا شاخه ی سبزیها رشد کند. 

موفق باشیدو سربلند.