چطور وکس (موم) برای از بین بردن موهای زائد تاثیر گذار است ؟

اپیلاسیون :

  یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد در خانم هاست. این نكته‌ها را بخوانید شاید در سریع‌تر و بهتر انجام دادن اپیلاسیون موهای زائد به شما كمك كند.

نکته هایی مهم که قبل از اپیلاسیون موهای زائد باید بدانید .برخی خانم‌ها تصور می‌كنند هر چه موهای هر نقطه از بدنشان بلندتر باشد، هنگام اپیلاسیون تمیزتر می‌شود و به اصطلاح از ریشه راحت‌تر درمی‌آید اما این باور اشتباه است. موهایتان را در كوتاه‌ ترین حالت اپیلاسیون کنید چون اين كار یك مزیت بزرگ دارد؛ كمتر دردتان می‌گیرد!

 روش مناسب خودتان را برای از بین بردن موها انتخاب کنید. برخی افراد تصور می‌كنند حتما با اپیلاسیون‌های خانگی می‌توانند تمیزتر و سریع‌تر این كار را انجام دهند و عده‌ای دیگر به كار آرایشگرها اعتقاد دارند. هر روشی را انتخاب می‌كنید.

بعد از اپیلاسیون، برای شستشوی قسمت‌هایی كه موهایش را كنده‌اید، از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب داغ برای این کار مناسب نیست. پوست در این زمان حساس است و آب خیلی گرم آن را بیشتر تحریك می‌كند.

 بیشتر افراد تصور می‌كنند باید بعد از بین بردن موهایشان حمام كنند اما اگر قبل از اپیلاسیون یك دوش كوتاه ۱۰ دقیقه‌ای بگیرید، مفیدتر است چون چربی‌ای كه روی پوستتان است، از بین می‌رود و موها راحت‌تر كنده می‌شود.

 اگر این كار را در خانه انجام می‌دهید، ۲نكته را فراموش نکنید؛ مکانی آرام و البته کاملا تمیز برای این کار انتخاب کنید و هنگام اپیلاسیون پوست را با دست دیگر بكشید.

 مرطوب‌كننده‌ها مثل یک مرهم عمل می‌كنند. لایه شاخی پوست یا اپیدرم پوست بعد از اپیلاسیون حساس است و مرطوب‌كننده‌ها باعث كم شدن این التهاب می‌شوند.

سعی کنید حتما حوله و وسایل اپیلاسیون را قبل از مصرف ضدعفونی کنید تا دچار بیماری پوستی نشوید.

از بهترین خواص اصلاح با وکس موزدایی عمیق  پوست و بسته و سفت شدن منافذ ان است ، وکس  بهترین گزینه برای اشخاصی است که  به اصلاح صورت حساسیت دارند و یا موهای زائد دارند . وکس کردن یکی از تکنیک های مورد استفاده برای از بین بردن موهای زاید است.  وکس نامناسب می تواند باعث تحریک و زخم شدن یا کبودی پوست شود.

۱- زمان مناسب برای وکس در خانه یا هر جای دیگری فرق نمی کند؛ بلندی موها باید حداقل ۶ میلی متر باشد. این کار لازم است زیرا وکس باید بتواند موها را بگیرد. اگر موها خیلی کوتاه باشند، و کس نمی تواند موها را بگیرد یا آنها را از ریشه در بیاورد. همچنین اگر موها خیلی بلند باشند، موها به طور کامل از روی پوست برداشته نمی شوند.

۲- ناحیه ای که می خواهید وکس کنید را ۲۴ ساعت قبل با اسکراب بدن لایه برداری کنید. لایه برداری باعث می شود از شر سلول های مرده پوست خلاص شوید. این کار اجازه می دهد که وکس به راحتی به موها متصل شده و زمانی که از روی پوست کنده می شود، پوست تان آسیب نبیند. با این حال اگر درست قبل از اپیلاسیون لایه برداری کنید، پوست تازه تان، ملتهب، حساس و تحریک می شود.

۳- حداقل یک ساعت قبل از اپیلاسیون یک مسکن بخورید. وکس کردن می تواند دردناک باشد ومسکن می تواند از درد جلوگیری کند.

۴- پوست تان را به طور کامل شسته و خشک کنید. پودر بچه بزنید تا مطمئن شوید پوستتان خشک است. پودر بچه همچنین می تواند هر گونه چربی پوست تان را بگیرد.

۵- در مکانی که می خواهید کار وکس کردن را انجام دهید یک حوله کهنه یا روزنامه یا سفره یکبار مصرف پهن کنید تا اگر چیزی ریخت روی آن بریزد و کار تمیز کردن را بسیار آسان تر کند. به این ترتیب می توانید بعد از اتمام کار، روزنامه ها یا سفره یکبار مصرف را جمع کرده و دور بیاندازید و دیگر نیازی به تراشیدن وکس از کف حمام ندارید.

۶- وکس را تا درجه حرارت مشخص شده گرم کنید و آن را در همین دما نگه دارید. برای وکس در خانه خرید یک موم گرم کن کوچک یا درست کردن حمام آب، ساده ترین راه برای اطمینان از درست گرم شدن وکس تا دمای مورد نظر است. اگر وکس بیش از حد گرم باشد پوستتان را می سوزاند. اگر خیلی سفت یا سرد باشد، به سختی می توانید آن را روی پوستتان بمالید و موها را هم نمی گیرد. این قسمت سخت ترین بخش وکس در خانه است. اگر از مایکروویو برای گرم کردن آن استفاده می کنید، هر چند دقیقه یکبار دوباره آن را گرم کنید تا مطمئن شوید که درجه حرارت مناسبی دارد. دمای وکس باید بین ۴۳ و ۶۸ درجه سلسیوس باشد.

۷- وکس را با کاردک مخصوص یا رول اپیلاسیون که تهیه کرده اید روی محل مورد نظر بمالید. برای اینکه کار را تا جای ممکن شسته و رفته انجام دهید، کاردک را بعد از هر استفاده تمیز کنید. اگر وکس روی کاردک باقی بماند، شروع به سفت شدن می کند و خیلی سخت می توان دوباره از آن استفاده کرد. لازم نیست که هر دفعه مقدار زیادی وکس را روی محل مورد نظر بمالید؛ اگر مقدار کمتری را روی محل کوچکتری بمالید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. رول اپیلاسیون نسبت به کاردک بهتر است ، اما بسیاری از کیت ها شامل یک کاردک هستند. اگر وکس در خانه را زیاد انجام می دهید، خریدن یک رول اپیلاسیون ایده خوبی است.

۸- نوارهای داخل کیت را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن استفاده کنید. قبل از کندن نوار، چند بار آن را صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که نوار تمام وکس را پوشش می دهد. اگر لبه های وکس پوشش داده نشده باشد، پاک کردن آن از روی پوست می تواند دشوار باشد. با مالیدن آرام نوار روی وکس می توانید به چسبیدن آن کمک کنید.

۹- انتهای نوار را بگیرید و آن را در خلاف جهت رویش موها بکشید. پوست تان را با دست دیگر تان محکم نگه دارید تا موها آسان تر کنده شوند.

۱۰- این کار را تکرار کنید تا تمام موها برداشته شوند.

۱۱- کمی روغن بچه را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی روی پوستتان بمالید تا هر گونه و کسی که روی پوست تان باقی مانده است را پاک کنید. پارچه را خیلی محکم روی پوست تان نکشید چرا که باعث تحریک شدن آن می شود. وکس به سرعت پاک می شود.

۱۲- حمام آب یا موم گرم کن را خاموش کنید و اجازه دهید وکس سرد شود. بسته به اینکه وکس چه مقدار مورد استفاده قرار گرفته است، می توانید آن را برای استفاده های بعدی نگه دارید. اجازه دهید به طور کامل سرد شود و آن را در یک جای خشک نگهداری کنید. رول اپیلاسیون یا کاردک را تمیز کنید و به خوبی نگه دارید.

دستور تهیه وکس بدن بدون پارچه :

این موم یک نوع موم سرد است و برای استفاده نیاز به گرم کننده برقی و حرارتی ندارد و تنها با ورز دادن آماده استفاده می شود و به همین دلیل از التهاب ناشی از حرارت برای پوست در آن خبری نیست . هم چنین این موم نیازی به پارچه و پد ندارد و به راحتی خودش به صورت یک لایه در آمده و از روی پوست جدا می شود.

تفاوت عمده آن با سایر موم‌ها :

۱- عدم استفاده از پارچه و پد

۲- عدم نیاز به حرارت دهی با دستگاه و یا هر گرم کننده دیگری

این موم به خاطر طبیعی بودن و استفاده بدون حرارت بسیار طرفدار دارد.

 روش تهیه موم بدون پارچه در منزل :

روش اول :

مواد لازم

شکر یک لیوان

عسل یک لیوان

آبلیمو نصف لیوان

شکر را در یک قابلمه متوسط روی حرارت متوسط قرار دهید تا ذوب شود. گاه گاهی آن را هم بزنید تا تمام شکر کاملا ذوب شود و به شکل کارامل درآید. به هم زدن ادامه دهید تا بوی مطبوع آن به مشامتان برسد.

چگونه در خانه برای اپیلاسیون موم تهیه کنیم :

عسل و آبلیمو را به شکر اضافه کنید و مراقب باشید زیرا شکر بسیار داغ و کف آلود است.

به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط قوام بگیرد و مثل خمیر کیک شود. اگر مخلوط بیش از حد غلیظ است یک قاشق غذاخوری آب به آن بیفزایید و هم بزنید تا به غلظت مناسب برسید.موم برای استفاده آماده است. فقط باید صبر کنید تا خنک شود تا خود را نسوزانید.اگر می خواهید موم را برای استفاده های بعدی نگهداری کنید؛ بعد از خنک شدن می توانید تا چند هفته آن را در یخچال و یا چند ماه در فریزر نگهداری کنید.

روش دوم :

فرمول دیگری برای تهیه موم حل کردن ۴ لیوان شکر در یک لیوان آب روی حرارت و افزودن یک لیوان آبلیمو به آن است. و هم زدن مواد روی حرارت تا به قوام مناسب برسید.

روش سوم :

روش دیگر ریختن یک لیوان شکر قهوه ای، نیم لیوان عسل و نیم لیوان آبلیمو در قابلمه و حرارت دادن و هم زدن آن است؛ تا زمانی که شکر حل شده و به قوام مناسب برسد.

‌ چگونه صورت خود را در خانه وكس كنيم :

۱ – قالب های وکس آماده را که با عصاره های مختلف مانند: عسل، آلوئه ورا و … موجود است را تهیه کنید.

۲ – این قالب ها را در گرمکن قرار داده تا مایع گردد. اگر به دستگاه گرمکن دسترسی ندارید میتوانید بر روی بخار آّب قرار دهید استفاده کرده و وکس را ذوب کنید.

۳ – با استفاده از یک کاردک یا چوب بستنی وکس آب شده را بر روی صورت خود می مالیم. مقدار سطح مورد نظر را کوچک در نظر بگیرید تا موهای آن قسمت کامل تمیز شده و وکس خشک شده نیز راحت جدا شود.

۴ – پس از خشک شدن وکس، که بیش از چند ثانیه طول نمی کشد، خلاف جهت رویش مو سریع با دست وکس را می کَنیم.

۵ – روغن هایی مانند روغن بچه برای پاک کردن باقیمانده وکس از روی صورت موجود است که در صورت عدم دسترسی می توانید با آب سرد صورت خود را شسته و وکس را پاک کنید.

نکات و هشدارها :

بهتر است از قالب های کوچک وکس استفاده کنید که اصولا به آن قالب سکه ای می گویند و هر سکه آن برای یک دفعه اصلاح صورت کفایت می کند.

اشخاصی که با بند انداختن همیشه پوستشان زخم می شود از وکس خیلی استقبال کرده اند.

وکس خاصیت نرم کنندگی و شفاف کنندگی روی پوست های لک دار را نیز دارد، کار پاکسازی و لایه برداری قشر مرده پوست را نیز انجام می دهد.

بهتر است در زمان جداسازی وکس با دست دیگر خود پوست آن ناحیه را کشیده تا جداسازی وکس آسان تر گردد.

برای جلوگیری از ایجاد جوش و التهاب پوست می توانید از ژل بعد از اصلاح استفاده کنید.

رفع موی زائد با موم خانگی  :

2 فنجان شکر را با 1/4 فنجان آب و 1/4 فنجان آب لیمو روی حرارت قرار داده و پس از جوش آمدن حرارت را کم کنید تا کاملا تیره شود این موم پس از سرد شدن سفت می‌شود

✍نکته هایی مهم در‌وکس  :

وکس نباید خیلی داغ شود . برای استفاده از وکس به مقدار مناسب آن را گرم کنید وکس اگر زیاد داغ شود پوست را می سوزاند و باعث تاول زدن پوست میشود بنابراین دمای وکس تا ۶۰ درجه سلسیوس مناسب است .

بعد از وکس تا چند ساعت پوستتان را اب نزنید .آب می تواند سبب عفونت پوستی بعد از وکس شود برای پاک کردن باقیمانده وکس از روغن بچه استفاده کنید و برای  دوش گرفتن یا شستن صورت بگذارید چند ساعتی بگذرد .

در زمانی که تبخال زده اید هرگز وکس نکنید.

وکس کردن وقتی که جوش چرکی یا تبخال یا زخمی روی پوست دارید باعث انتشار ضایعه روی پوست میشود و همه پوستتان را درگیر می کند برای وکس کردن باید بگذارید تبخال یا زخم یا عفونت روی پوستتان به طور کامل بهبود یابد .

برای اپیلاسیون پاها کدام روش مناسب تر است؟

در ناحیۀ پاها، تقریباً تمام روش ها مجاز هستند، البته استفاده از موم ولرم ارجحیت دارد زیرا حدود دو هفته پاها را خالی از مو نگه می‌دارد. از استعمال موم سرد اجتناب کنید، موم سرد، موهای نرم و پرزها را تبدیل به موهای سفت و کلفت می‌کند. ضمناً استفاده از تیغ در ناحیۀ پاها را هم محدود کنید به موارد اورژانس و فوری زیرا تیغ هم باعث رویش سریع موهای ناخوشایند و زبری پا می‌شود.

دستورعمل مصری برای ساخت موم برای اپیلاسیون

مصریان ۳ فنجان عسل ،‌۲ فنجان آب ، و ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو را در یک تابه می ریزند و آن را تا زمانی که به جوش آید هم نزنید. بگذارید آروم بجوشد پس از آنکه به جوش آمد ۳۰ دقیقه بگذارید بر روی شعله کم بماند و هر چند دقیقه آن را هم بزنید.. پس از آنکه طلایی و قهوه ای شد از روی حرارت بردارید . موم مصری شما آماده است.

آیا وکس صورت و بدن یک روش معمول است؟

موم انداختن یا وکس کردن در اصل یکی است در کل ماده اصلی آن فرق چندانی ندارند فقط موم با پارچه انجام می شود وکس نیاز به پارچه ندارد البته موم عربی هم نیاز به پارچه ندارد .

آیا وکس صورت و بدن خطری هم دارد ؟

برای از بین بردن موهای زائد روشهای دیگه ای هم هست مثلا دکلره کردن موها که بیشتر موهای زائد رو بی رنگ می کند، لیزر موهای زائد که به ریشه موها تابیده می شود  و موها را ضعیف می کند ، ولی وکس یک  روش معمولی برای از بین بردن موهای زائد است و بین خانوم ها بیشتر استفاده می شود . هرچند بعضی از آقایون هم وکس می کنند!! نامهای دیگری نیز برای وکس معمول شده که با اسمهای متفاوت مثل شمع، جلبک دریایی اما یادتان باشد وکس برای همه خانوم ها جواب نمی دهد بعضی ها به همه انواع وکس حساسیت دارند

روشهای تشخیص داشتن حساسیت به وکس:

برای شروع حتما از انواع وکس سرد استفاده کنید چون روش استفاده راحت تراست .یک  لایه خیلی نازک از وکس سرد را بمالید روی پوستتان بهترین جا پوست نازک و بی موی پشت آرنج هاست . پوست  دست نازک تر از قسمت های دیگر است و اگر شما بخواهید مطمئن باشید که به وکس یا موم حساس هستید  یا نه ؟ اگر بعد از مالیدن یک لایه نازک به اندازه تقریبی یه سکه کم کم احساس خارش سوزش یا قرمز شدن پوستتان را دیدید آرام موم یا وکس را از روی پوستتان  بردارید و سریع با آب سرد وکس یا موم رو بشورید. شما در این صورت پوستی حساس دارید که باید برای از بین بردن موهای زائد حتما از روشهای دیگر استفاده کنید. تحت نظر یک پزشک متخصص هم باشید چون بیشتر خانمها اینقدر به وکس و موم حساسیت ندارند. اما ممکن شما اینقدر حساس نباشید و با گذاشتن وکس روی پوستتان و خشک شدنش احساس بدی به شما دست  ندهد  .

مقدار بیشتری از وکس یا موم را روی یک قسمت از پا که مو دارد بمالید صبر کنید خشک شود  بعد در خلاف جهت رشد موها وکس را بکنید. کندن خلاف رویش مو باشد با یک دست موم را جدا کنید وبا دست دیگر پوست را نگه دارید .دو فایده در بر دارد ‌.درد و اذیت شدن کمتر و قرمزی کمتر ایجاد می شود .

روش حرفه ای وکس کردن :

قالبهای وکس آماده  با عصاره های مختلفی مثل: آلوئه ورا؛عسل و …در بازار موجودِاست تهیه کنید .

وکس گرم ، وکس های قالبی رو توی گرمکن باید گذاشت تا آب شود .

اگر در خانه این کار را انجام می دهید میتوانید قالبها را در ظرفی که دیگر مورد استفاده نیست  ،بریزید و ظرف را مستقیماً روی سماور یا کتری در حال بخار تا موم های قالبیِ توی ظرف آب شوند ؛ گرمکن موم هم هست که خیلی بهتر عمل می کند . استفاده از گرمکن دوتا مزیت دارد اول این که موم رو در حالت آب شده نگه می دارد و موقع استفاده زیاد اذیت نمی شوید و دوم حرارت گرم کن با یه ترموستات کنترل می شود و در واقع اونقدر زیاد به موم حرارت نمی دهد و حرارت موم در تمام طول کار تقریبا یکی هست و اگر موم را با بخار آب داغ کردید. خیلی مواظب باشید که موم ها انقدر داغ نشده باشد که موقع پهن کردن روی پوست ایجاد سوزش کند پوست شما با موم داغ می سوزد و قرمز می شود یادتان باشد هیچ کدام از موم های داخل بازار استریل نیستند یعنی اگر پوست خراشیده باشه یا زخم شده باشه و حتی بسوزد خیلی امکان دارد میکروب های روی پوست یا میکروب های موم وارد بدن تان شود و پوستتان توی همان محل عفونی شود ، دقت کنید دمای مومی که روی پوستتان می دارید  زیاد بالا باشد. لایه روی پوست  می سوزد .

 وکس آب شده را با یک وسیله کاردک مانند ( بهترین چیز کاردک های پلاستیکی که داخل جعبه های کرم های موبر می گذارند ) روی پوستتان بمالید . سریع کندن در کیفیت کار موثر است . سریع و در خلاف جهت رشد موها و در سمت دیگر با دست سعی کنید پوست اطراف محل کندن وکس را هم در زمان خلاف جهت کندن وکس بکشید یا بی حرکت نگه دارید درد کمتری را حس خواهید کرد . موهای کلفت و بلند ریشه های محکم تری دارند و در نتیجه کندن شان هم سخت تراست .برای کمتر شدن درد ناحیه وکس در ناحیه خیلی مانند بیکینی می توانید ۲۰-۱۵دقیقه قبل از اسپری لیدوکائین یا پماد آن استفاده نمایید . منتها قبل از وکس باید پماد را شسته خوب خشک کنید .برای پاک کردن موم یا وکس از روی بدنتان از آب و صابون استفاده نمایید .

از قالب های کوچک وکس استفاده کنید که به قالبهای سکه ای معروف هستند هر کدام از قالب های سکه ای برای یک بار اپیلاسیون صورت کافی است .

پیشنهاد می شود  آنهایی که با بند انداختن مشکل دارند از وکس استفاده کنند چون راحت تر و درد کمتری هم دارد در مقابل بند انداختن؛ بعضی ها که با بند انداختن پوست شان زخم می شود با وکس بهتر کنار می آیند.

یه نکته مثبت وکس اینه که موقع کندن ، پوست زیر وکس لایه برداری هم می شود .چون علاوه به موهای زائد که به موم ها و یا وکس ها می چسبند پوست های مرده و لکه های روی پوستی هم با موهای زائد به وکس می چسبند و پاکسازی و لایه برداری هم انجام می شود  و پوستتان برای چند روز شفاف و روشن می شود . در این روش درد کمتری رو احساس می کنند که خیلی قابل تحمل تر از بند انداختن هست.

برای ضد عفونی پوست حتما از کرم ها وژل های بعد از اصلاح ( افتر شیو ) استفاده کنید چون توی مواد تشکیل دهنده آنها الکل طبی و مواد نرم کننده و ضد التهاب وجود دارد . از الکل طبی هم می توانید استفاده کنید ولی زیاد نزنید چون هم سوزش دارد  وهم  پوست را خشک میکند .

زیاد و پشت سر هم از وکس استفاده نکنید چون باعث شل شدن پوست می شود .از محلولها و مواد طبیعی  ضد التهاب مانند آلوئه ورا می توانید استفاده نمایید .

برای این که موهای زیر پوستی نداشته باشید حتما از کرم های لایه بردار آرایشی استفاده کنید. بعد از هر بار وکس احتمال موهای زیر پوستی زیاد می شود چون پوست نازک شده و موها در رشد مجدد امکان دارد زیر پوست  رشد کنند ؛ پس لایه های بسیار سطحی از پوست را برمی داریم تا سر مو های در حال رشد از پوست بیرون بزنند .

 بعد از وکس سعی کنید زیر  نور مستقیم خورشید نروید یا با کرم های ضد آفتاب قوی در طول روز بیرون بروید.

وکس انداختن پشت لبها خیلی دردناک تر از قسمت های دیگه هست .

اگر از کرم های لایه بردار که برای درمان جوش یا لکه های پوستی استفاده می شود .مصرف می کنید حتما وکس انجام ندید چون پوستتان به اندازه کافی مقاوم نیست ممکن است  مشکل ساز شود . اگر پوست به هر دلیلی نازک و حساس باشد وکس می تواند برای شما آسیب زننده باشد .

اگر بعد از وکس کردن دچار عفونت پوستی یا جوش های پوستی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید .

برای خودتان کاردک شخصی داشته باشید یا از آبسلانگ استفاده کنید .

از یک وکس برای چند نفر استفاده نکنبد چون احتمال آلودگی بسیار بالاست .برای هر فرد ظرف و کاردک آید جدا باشد چه در منزل ،چه در آرایشگاه استفاده شود .

اگر جوش در صورت دارید وکس نکنید چون باعث عود آن می شوید ابتدا جوش را درمان کنید سپس به فکر موهای زائد خود باشید .

‍ تاثیر وکس بر افتادگی پوست :

یکی از باورهای رایج در جامعه این است که وکس باعث افتادگی پوست می‌شود درحالی که بروز چروک و شل شدن پوست به دلیل کاهش بافت کلاژن و الاستین موجود در پوست است و تماس موضعی پوست با وکس نمی‌تواند بر میزان کلاژن و الاستین تاثیر بگذارد، بنابراین وکس باعث افتادگی پوست نمی‌شود.

برای درمان جوش های بعد ازوکس و اپیلاسیون :

مقدار کمی روغن هسته انگور را به دستتان مالیده و با دستانتان این روغن را به آرامی روی پوست ناحیه مورد نظر ماساژ دهید

درمان جوش های بعد از وکس و اپیلاسیون :

مقدار زیادی از روغن ویتامین E را چندین بار در روز بر روی پوست بمالید.

✍زهره طالب زاده