کاشت ابرو طبیعی چیست و چگونه انجام می شود؟

همه چیز در مورد کاشت ابرو

تعیین روش و نحوه کاشت ابرو براساس فاکتورهایی همچون نوع صورت و اجزای آن، حالت قوس ابرو، ضخامت و پرپشتی موی ابروی موجود، ضخامت، رنگ، بافت و جعد یا پیچ و خم موی محل اهدا، فاصله بین دو ابرو و طول آنها و سرانجام اهداف و انتظارات بیمار از عمل کاشت ابرو صورت می گیرد.

کاشت ابرو توسط یک تیم چند نفره انجام می شود. کسانی که اتاق کاشت ابرو را حاضر کرده و وسایل و تجهیزات مورد نیاز را ضدعفونی می کنند. افرادی که وسایل مورد نیاز پزشک را بر روی میز قرار داده و در زمان لازم با وی همکاری می کنند. در نهایت پزشک که در کار خود متخصص بوده و نسبت به کاشت ابرو مهارت کافی دارد. موهای کاشته شده باید از دوام و استقامت کافی برخوردار باشند و بیمار نیاز به مراجعه مجدد برای ترمیم نداشته باشد. از سوی دیگر نیز ابروهای کاشته شده باید کاملا طبیعی جلوه کنند تا ظاهر بیمار زشت و ناشکیب نباشد .

مراحل انجام کاشت ابرو چیست؟

تجهیزات و وسایلی نیز که در کاشت ابرو استفاده می شود، در نتیجه نهایی موثر هستند. به همین دلیل بهتر است از وسایلی استفاده شود که با استانداردهای دنیا پیش رفته و دخالت دست در آنها کاهش یافته باشد. یکی از روش های کاشت ابرو، FUE است که در آن می توان به تعداد مورد نیاز، موهای ابرو را کاشت. در این روش دستگاه هایی که برای کاشت ابرو استفاده می شود کاملا مکانیزه و اتوماتیک هستند .

بررسی و معاینه بیمار

اولین مرحله که به عنوان جلسه مشاوره از آن یاد می شود، به بررسی، معاینه و مشورت میان پزشک و بیمار می گذرد. در این مرحله بیمار ضمن اینکه مشکل ابروی خود را با متخصص در میان می گذارد، درخواست خود را مبنی بر چگونگی کاشت و نتیجه نهایی نیز ابراز می کند. پزشک نیز با شنیدن صحبت بیمار، روش کاشت ابرو و طرح های مورد نظر را در اختیار بیمار قرار می دهد .

طراحی ابرو

طراحی ابرو در واقع پیش بینی نتیجه نهایی است. زمانی که متخصص کاشت مو ابروی بیمار را با استفاده از مداد ابرو طراحی می کند، بیمار را در جریان نحوه درمان و نتیجه قراره می دهد. در صورتی که بیمار نسبت به طرح مورد نظر پزشک رضایت نداشته باشد می تواند در این مرحله آن را تغییر و مطابق میل خود طرح ارائه دهد .

برداشت ابرو

پس از تصمیم گیری بیمار برای کاشت ابرو، جلسه درمان مشخص می شود. در این جلسه ابتدا قسمت مورد نظر که باید از آن مو برداشته شود، با استفاده از داروهای موضعی بی حس و سپس از فولیکولهای مو از ناحیه مورد نظر برداشته می شود. یکی از نکاتی که در این مرحله باید رعایت شود، استفاده از ابزارهای بسیار ظریف است تا کمترین میزان برش و در نتیجه زخم ایجاد شود. برای کاشت ابرو عموما از ناحیه پشت گوش بیمار گرافت دریافت می شود که باید زخم ایجاد شده، کم و قابل ترمیم باشد .

کاشت ابرو

پس از اینکه گرافت ها برداشته شدند، در یک فضای کاملا بهداشتی نگهداری می شوند. در این فاصله پزشک اقدام به بررسی ناحیه ابروی بیمار کرده و آن را با استفاده از داروهای موضعی بی حس می کند. کاشت و پیوند گرافت های مو در این ناحیه با توجه به طرح از پیش تهیه شده انجام می شود. مدت زمان لازم برای کاشت ابروها بین 2 تا 3 ساعت است که در این مدت دقت پزشک و توجه او اهمیت و نقش زیادی را در نتیجه نهایی ایفا می کند .

بهبودی بیمار

پس از اتمام کاشت ابرو، بیمار مرخص می شود که موظف است تا تمامی توصیه ها و تجویزات پزشک را رعایت کند. ممکن است تا چند روز اول در ناحیه ابرو قرمزی و تورم وجود داشته باشد که کاملاً طبیعی است و پس از چند روز بیمار بهبود می یابد. بیمار نیز می تواند از پس از یک روز به فعالیت های روزانه خود بپردازد.  

کاشت ابرو بیشتر با هدف زیبایی انجام می شود. خانم ها بیشتر به کاشت ابرو علاقه دارند. در کلینیک کاشت ابرو، یک جلسه به طور اختصاصی به مشاوره مراجعین اختصاص دارد. در جلسه مشاوره تمامی عوارض و مشکلات احتمالی کاشت ابرو برای مراجعین گفته می شود. در زیر به برخی از این محدودیت ها می پردازیم:

عوارض کاشت ابرو

1- موها و گرافت هایی که برای ناحیه ابرو انتخاب می شوند، از مناطقی غیر از ابرو برداشته می شوند. در بیشتر مواقع آن را از قسمت های پشت گوش انتخاب می کنند. همین جابجایی گرافت موجب می شود تا قدرت رشد آنها کمتر شود. با این وجود بیمار می تواند مدت زمانی بین 6 تا 9 ماه را صبر کند تا رویش ابروها مشخص شود. در صورتی که نتیجه دلخواه نباشد، می توان مجدد برای کاشت اقدام کرد.

2- کاشت ابرو در بانوان شباهت زیادی به کاشت مو دارد. در این روش نیز فولیکول های دارای یک یا دو گرافت استفاده و سپس سوراخ هایی ظریف کوچک در ناحیه ابرو ایجاد می شود. این سوراخ ها به حدی کوچک هستند که بعد از مرحله کاشت مشخص نخواهند بود. البته بعد از کاشت ممکن است مقداری تورم و کبودی در ناحیه چشم بوجود آید که با کمپرس گرم پس از چند روز درمان می شود و جای نگرانی نیست.

3- موهایی که در قسمت ابرو کاشته می شود، از یکدیگر فاصله دارند. هر چند این کار با استفاده از وسایل میکروسکوپیک و ظریف انجام می شود. به همین دلیل باید کاشت ابرو را در جلسات دوم و سوم انجام داد تا فاصله میان موهای ابرو کمتر شود و ابرو طبیعی تر به نظر برسد. برخی از پزشکان ترجیح می دهند در زیر ابروی بیمار تاتو باشد تا زمینه ابرو تیره رنگ شود و در نتیجه موها پرتراکم به نظر برسند. این کار مطابق با سلیقه بیمار انجام می شود.

4- در خانم های باردار بهتر است کاشت ابرو پس از زایمان انجام شود. استفاده از مواد بی حسی موضعی که در ناحیه ابرو استفاده می شود، ممکن است برای جنین خطرناک باشد. هر چند در این مورد نظر قطعی وجود ندارد .

5- پیدا کردن پزشکی که به طور کامل به تمامی تکنیک ها و زیر و بم های کاشت تسلط داشته باشد نیز یکی دیگر از مشکلات کاشت ابرو می باشد. برای این کار می توان قبل از انتخاب پزشک تحقیق کرده و از رضایت بیماران و مراجعین قبلی اطمینان حاصل کرد .

6- زاویه موهای ابرو در شکل ظاهری آنها اهمیت زیادی دارد. در صورتی که پزشک در انتخاب زاویه دچار اشتباه شود، ابروهای کاشته شده کاملا تصنعی و موهای ابرو سیخ می شود. در حالی که موها باید حالت خوابیده داشته باشند. به همین دلیل دقت در زاویه کاشت ابروها ضرورت دارد که پزشک باید به آن مسلط باشد. در صورتی که زاویه ابروها دقیق و مرتب نباشد و نتیجه کار هم چندان مطلوب بیمار نباشد، می توان از روش پانسمان فشاری استفاده کرد. این کار پس از مدتی به خوابیدن موهای ابرو کمک می کند. چرب کردن موهای پیوند زده می تواند به خوابیدن ابروها کمک کند.

7- موهای ابرو همیشه خاصند و تفاوت زیادی با موهای سایر قسمت های بدن دارد. برای شباهت بیشتر موهای پیونده زده با موهای قبلی ابرو، گرافت ها را از ناحیه پشت گوشت بر می دارند. در حالی که ممکن است تنها از نظر ظرافت شبیه به ابروها باشند و رنگ بین این گرافت ها و ابروهای طبیعی متفاوت باشد. برای رفع این مشکل یک راه حل بهتر هم وجود دارد و آن رنگ کردن ابروها است تا به صورت یکدست شوند .

8- موهای ابرو با وجود ظرافت، پیچ و تاب خاصی دارند. زمانی که گرافت ها از سایر قسمت های بدن در این ناحیه کاشته می شود، ممکن است در ابتدا تفاوت زیادی با اصل ابروها داشته باشند. اما با گذشت زمان و خوابیدن ابروها، تفاوت ظاهری آنها از بین می رود و موهای پیوند زده هم مانند موهای قبلی حالت خوابیده و یکدست می شوند .

9- یکی دیگر از مشکلات کاشت ابرو در بانوان، رشد مدام و سریع ابروهاست. به طوری که ابروهای پیوند شده بیشتر از ابروهای قبلی رشد می کنند. بنابراین نیاز به مرتب کردن مداوم خواهند داشت .

همانطور که مطالعه کردید یکی از روش هایی که امروزه برای رفع مشکل کم مویی و کچل بودن ابرو استفاده می شود ، کاشت ابرو است که علاوه بر پرپشت به نظر رسیدن ابرو ها ،به شکل کاملا طبیعی جلوه میکند و همین امر موجب شده تا این روزها که همه به دنبال زیبایی های طبیعی هستند ، طرفداران زیادی پیدا کند .

منبع : سایت بیوتی کلینیک 

گرد آورنده مطلب : ح . دربندی