معرفی کتاب یک عاشقانه آرام

کتاب یک عاشقانه‌ی آرام، یکی از شاهکارهای نادر ابراهیمی است. او با نوشتن کتاب یک عاشقانه‌ی آرام نشان داد که می‌تواند هم یک شاعر باشد و هم درعین‌حال یک داستان‌نویس؛ به همین دلیل کتاب یک عاشقانه‌ی آرامِ او تلفیقی از شعر و رمان است.

درباره داستان زندگی زوجی است که مردِ داستان با نوشتن نامه‌های عاشقانه به همسرش، سعی می‌کند تا زندگی‌شان دچار روزمرگی نشود؛ همان‌جا که می‌گوید: مگذار عشق به عادت دوست داشتن تبدیل شود!

شخصیت اصلی داستان یعنی گیله‌مرد، یک معلم ادبیات، است که فعالیت‌های سیاسی انجام می‌دهد و در یکی از سفرهای خود با دختری آذری به نام عسل آشنا شده و با او ازدواج می‌کند. 

در این کتاب گفت‌وگویی عاشقانه را دنبال می‌کنید که نادر ابراهیمی با تمام هنر خود سعی کرده آن‌چنان ماهرانه کلمات را جادو کند تا شما حتی یک‌ لحظه هم از خواندن ادامه‌ی این کتاب غافل نشوید. در صفحات اول یک عاشقانه آرام شما با نثری شبیه به شعر رو‌به‌‌رو خواهید شد و با خواندن آن برای دنبال کردن ادامه‌ی کتاب به وجد می‌آیید.

شما در این کتاب با گیله‌مرد عاشقی که در تبعید و مشکلات مالی غوطه‌ور‌است همراه شده و خود را در قالب شخصیت اصلی داستان حس خواهید کرد. همچنین در این کتاب چند داستان کوچک هم گنجانده‌ شده است. گیله‌مرد و همسرش هر سه‌شنبه به دیدار کودک‌های بیمار می‌روند و این‌گونه به قول خود، در کمرکش هفته (سه‌شنبه) از بطالت رها می‌شوند.

موضوع کتاب یک عاشقانه آرام، همان‌طور که از نامش پیداست، عاشقانه است. نویسنده در تلاش است تا ضمن پرداختن به موضوع و داستان عاشقانه، مضامینی جهان‌شمول را نیز به‌ تمامی مخاطبان خود بفهماند

تحلیل کتاب یک عاشقانه آرام:

هیچ‌یک از شخصیت‌های داستان کلیشه‌ای نیستند و هیچ‌کدام حکم شخصی گذرا را ندارند؛ بلکه هرکدام تاثیر خود را بر روال داستان می‌گذارند. پدر عسل با سوال‌هایی که در ابتدای داستان از گیله‌مرد می‌کند، به مخاطب اطلاعاتی در مورد عقاید گیله‌مرد می‌دهد. پرس‌وجوهایی عسل به‌هنگام سختی‌ها از گیله‌مرد، نشان‌دهنده‌ی ذهن پویای نویسنده برای رساندن اصل مطلب به خواننده است. اما نکته‌ی قابل‌تامل و جالب‌توجه شعرهایی است که نادر ابراهیمی با ظرافت در این کتاب گنجانده است.

نویسنده 

یک عاشقانه آرام عنوان رمانِ نادر ابراهیمی نویسنده ایرانی است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ در تهران توسط نشر روزبهان منتشر شد. در بهار سال ۱۳۹۷ این کتاب در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های طرح عیدانه کتاب و همچنین در لیست ۱۰ کتاب پرفروش طرح پاییزه ۱۳۹۷ و طرح تابستانه ۱۳۹۶ در قسمت کتاب‌های عمومی تألیفی، قرار گرفت

شخصیت‌‌های کتاب یک عاشقانه آرام:

گیله‌مرد: او یک معلم ادبیات است که در انزلی زندگی می‌کند و در ابتدای یک تابستان به سمت کوه‌های سبلان سفر می‌کند و در آنجا با دختری آذری‌زبان به نام عسل آشنا می‌شود. با او ازدواج می‌کند و برای ادامه‌ی زندگی به شهر خود بازمی‌گردد .در شروع این داستان عاشقانه، گیله‌مرد به این نکته اشاره دارد که در کودکی همیشه عسل را دوست داشته است اما هیچ‌گاه عسل اصل را نچشیده و زمانی که با عسل، دختر آذری ازدواج می‌کند، به‌غایت هدف خود می‌رسد.

عسل: دختری آذری‌زبان است که گیله‌مرد او را به خاطر قدبلندش به‌جای خورشید می‌نشاند. عسل عاشق گیله‌مرد داستان می‌شود و با او ازدواج می‌کند. تنها خویشاوندان عسل یک پدر و برادر هستند.

پدر عسل: مردی است توانمند و در عین‌ حال ساده که به قول گیله‌مرد با دست غذا می‌خورد اما نگاهی نرم و با لطافت دارد. طی گفت‌وگوهایی که بین پدر عسل و گیله‌مرد اتفاق می‌افتد پدر عسل او را برای دختر خود مناسب می‌داند و فارغ از هرگونه سخت‌گیری در عرض سه روز به ازدواج این دو رضایت می‌دهد.

چرا این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم؟

دلیل شهرت این کتاب روایت شاعرانه آن است که در مرز بین رمان و شعر قرار دارد.  نادر ابراهیمی از جمله افراد معدودی است که توانسته‌اند با چنین سبک تلفیقی، به روایت داستانی عاشقانه بپردازد. این کتاب در طول 40 سال اخیر هنوز هم جزو کتاب‌های پرمخاطب نادر ابراهیمی است.

نمونه متن زیبا

خوشبختی نامه ای نیست که یک روز ،نامه رسانی، زنگ در خانه ات را بزند وآن را به دستهای منتظرتو بسپارد.خوشبختی ، ساختن عروسک کوچکیست از یک تکه خمیر نرم شکل پذیر….به همین سادگی ،اما یادت باشد که جنس آن خمیر باید از عشق و ایمان باشد نه چیز دیگر…..

گرد آورنده : باقری

۲ دیدگاه برای “معرفی کتاب یک عاشقانه آرام

نظرات بسته شده اند.