چطور نان خانگی تهیه کنیم ؟(نان تافتون خانگی)

نان تافتون خانگی

مقدمه

در اینجا طرز تهیه نوعی نان تافتون خانگی را که بسیار راحت تهیه میشود به شما آموزش می دهیم تا در روزهایی که تمایل به لذت بردن از پخت نانی سریع و خوشمزه برای صبحانه، عصرانه یا سایر وعده های غذایی دارید، درست کنید و از آن لذت ببرید.

در پخت این مدل نان، از خمیر مایه استفاده نشده و خیلی سریع آماده میشود.

مواد لازم جهت تهیه ی نان تافتون خانگی

آرد گندم ۳ لیوان

نمک نصف قاشق غذاخوری

بکینگ پودر یک قاشق غذاخوری

روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری

آب یک لیوان کامل

روش 1

طرز تهیه نان تافتون سریع 

 اول بکینگ پودر رو به آرد اضافه می کنیم.

بعد نمک و سپس روغن و در آخر  آب را به مواد اضافه می کنیم.

با لیسک کل مواد را به خوبی هم می زنیم و مخلوط می‌کنیم تا خمیر لطیفی به دست بیاد.

خمیر لطیفی بدست آمده را به خوبی ورز می دهیم.

نکته:

دقت کنید برای ورز دادن خمیر حتما دستتون رو چرب کنید.

برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خمیرمان را داخل ظرفی گذاشته و روی آن را با پلاستیک یا پارچه می پوشانیم و اجازه  می دهیم خمیر در دمای محیط استراحت کند.

سطح صافی که قرار است  خمیرمان را با وردنه روی آن  پهن کنیم آردپاشی می کنیم.

گلوله ای از خمیر، جدا کرده و خمیر را به اندازه ی لازم با وردنه روی سطح پهن می کنیم.

می توانید  با چاقو یا کاتر خمیر را به حالت دایره برش دهید تا شکل آن منظم شود.

حالا تابه را بدون روغن داغ می کنیم. وقتی داغ شد نان را داخل آن پهن می کنیم.

یک طرفش که پخت، برمی گردانیم تا طرف دیگرش هم بپزد.

نکته ۱:

توجه داشته باشید که به محض اینکه نان را داخل تابه گذاشتید، حباب هایی روی آن  ایجاد می شود که نشان می دهد نان در حال پخت است و باید بسیار دقت کنید تا نسوزد

نکته۲ :

نکته ی بسیار مهم دیگر، آنکه باید به محض پخته شدن نان، آن را از داخل تابه مستقیما داخل پارچه منتقل کرده و روی آن را بپوشانید تا گرم مانده و نان، خشک نشود.

نان تافتون خانگی 

روش ۲

مواد لازم:

آرد گندم به مقدار لازم

آب 2 لیوان

روغن مایع 2 قاشق غذاخوری

شکر 1 قاشق غذاخوری

پودر خمیر مایه 1 قاشق چایخوری

نمک 1/2 قاشق چایخوری

طرز تهیه نان تافتون خانگی :

درون کاسه ای آب ولرم ، شکر و خمیر مایه را مخلوط کنید و حدود 5 دقیقه استراحت دهید سپس روغن و نمک را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

قاشق قاشق آرد اضافه کنید و مخلوط نمائید تا جایی که احساس کنید خمیر به دست نمیچسبد سپس 10 دقیقه خمیر را ورز دهید ( با کف دست به سمت جلو بکشید و مجدد برگردانید و به همین صورت خمیر را ورز دهید).

خمیر آماده را درون کاسه ای که چرب کرده اید به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت قرار دهید.

روی سینی کمی آرد بپاشید ، تکه کوچکی از خمیر بردارید و با وردنه خوب باز کنید ، کف ماهیتابه را چرب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید سپس خمیرهای باز شده را کف ماهیتابه پهن کنید تا نان ها پخته شوند ( میتوانید مقداری کنجد روی خمیر بپاشید ) ، پس از مدتی برگردانید تا طرف دیگر نیز بپزد و نان آماده شود.

نکته:

هرچه خمیر نازک تر پهن شود نان شما تردتر خواهد بود ، این خمیر را میتوانید درون روغن سرخ کنید و کمی پودر قند بپاشید و بعنوان میان وعده نیز مصرف کنید. میتوانید از این خمیر برای تهیه انواع غذاها مانند پیتزا استفاده کنید، برای مصارف دیگری به غیر از نان تافتون مقدار روغنی که به خمیر اضافه میکنید باید 3 برابر باشد ( برای این مقدار مواد 5 قاشق غذاخوری لازم است).

روش ۳

تافتون خانگی در فر

برای  8 نفر

مواد لازم:

آرد  لیوان (450 گرم )

مایه خمیر  2 قاشق چایخوری

روغن مایع  3 قاشق چایخوری

نمک 3  قاشق چایخوری

شکر 3 قاشق چایخوری

آب گرم  270میلی لیتر

طرز تهیه:

آب را که به حرارت 40 درجه رسیده با شکر و مایه خمیر  مخلوط کرده و در یک ظرف در بسته قرار دهید و بگذارید تا 7-8 دقیقه بماند و مایه خمیر پف کرده و به عمل بیاید.

آرد، و نمک را مخلوط کرده و در ظرف مناسبی ریخته و وسط آن را کمی گود کنید. 

سپس مایه خمیرِ آماده شده و روغن را در محل گودی بین آرد بریزید و با قاشق چوبی، کم کم آرد و آب را مخلوط کنید. هر بار مقدار کمی از آرد را از اطراف به وسط گودی بیاورید و با آب مخلوط کنید.

این خمیر نباید  چسبندگی زیادس داشته باشد. در غیر این صورت، به تدریج  مقداری آرد به آن اضافه کنید. 

دستان خود را به آرد زده و خمیر را ورز دهید. این کار باعث می شود که خمیر به دستانتان نچسبد. هر بار که خمیر زیادی به دستتان چسبیده بود، این کار را تکرار کنید. از خالی کردن یکباره آرد اضافی روی خمیر خودداری کنید چون ممکن است خمیر شما سفت تر از اندازه ای که باید، بشود. خمیر را به این ترتیب حدود 10 دقیقه ورز دهید.

سعی کنید با کف دست خود که آردی کرده اید خمیر را ورز دهید و از چنگ زدن خمیر بپرهیزید.

در ظرف بزرگتری مقدار کمی آرد بپاشید یا مقدار کمی روغن اسپری کنید و خمیری را که ورز داده اید، به داخل آن منتقل کنید. مجددا روی خمیر مقدار خیلی کمی آرد بپاشید و روی ظرف را با پارچه تمیزی بپوشانید و اجازه دهید تا خمیر در جای گرمی حدود یکی دو ساعت بماند تا حجم خمیر 2 یا 3 برابر شود.

یک ربع ساعت قبل از پخت نان ها، فر را با حرارت 200 درجه سانتیگراد روشن کرده و یک ظرف آب کف فر بگذارید. این کار باعث می شود تا هوای فر مرطوب شده و از خشک شدن نان ها جلوگیری گردد.

خمیر را به 3 یا 4 قسمت تقسیم کنید و چونه های مساوی از آن بسازید. حالا مقدار خیلی کمی آرد روی سطح کار خود ریخته و با وردنه خمیر را صاف و کمی گرد کنید تا خمیر باز شود و اندازه دلخواه را بگیرد.

خمیر را در سینی فر گذاشته و با انگشتان خود، خمیر را فشار دهید تا حفره هایی بر روی خمیر ایجاد شود و خمیر فرم بگیرد. 

با چنگال سوراخ های ریزی بر روی خمیر ها ایجاد کنید تا در هنگام پخت، حباب های درشتی بر روی نان ها ایجاد نشود. در صورت تمایل می توانید روی خمیر خود کنجد هم بپاشید.

نان ها را در طبقه وسط فر گذاشته و به هر نان حدود 10 دقیقه زمان بدهید. از روی تغییر رنگ نان می توانید متوجه شوید که نان تافتون شما آماده است. 

اگر نان پخته بود ولی هنوز رنگ دلخواه شما نبود، از بالای فر 1 دقیقه حرارت به نان بدهید تا روی آن نیز خوشرنگ شود.

نکته :

شما همچنین می توانید نان های تافتون را روی ماهیتابه چدنی که فقط با قلمو کمی چرب شده است، قرار داده و نان ها را در ماهیتابه بپزید و وقتی زیر آن رنگ گرفت، نان را برگردانید تا طرف دیگر آن نیز رنگ بگیرد. یا می توانید نان هایی را که در ماهیتابه پخته اید را در فر قرار دهید تا با حرارت از بالای فر، کمی روی نان ها نیز رنگ گرفته یا برشته شود.

گردآورنده:مهاجر

منابع  

تصویر زندگی 

دونفره

Yotaabپیشنهاد دکترچطور به شما

چطور نان خانگی تهیه کنیم؟(نان لواش)
چطور نان خانگی تهیه کنیم؟(نان بربری)

۲ دیدگاه برای “چطور نان خانگی تهیه کنیم ؟(نان تافتون خانگی)

نظرات بسته شده اند.