چند روش برای درمان خارش سر

علل خارش کف سر 

حتما تابحال در پوست سرتان احساس خارش کرده اید. این کار موجب ناراحتی و حتی ریزش مو می شود . خارش سر به چند دسته تقسیم می شوند: 1- شوره سر , 2- خشکی پوست سر , 3_ کیست های چربی , 4- مراقبت های ضعیف از موها , 5- قارچ و عفونت های ویروسی , و 7- رژیم های غذایی نامناسب هستند . 

شما می توانید با کمترین هزینه خارش پوست سر را با  برخی از مواد غذایی در منزل درمان کنید. در ادامه با هم می خوانیم. 

بهترین شامپو برای خارش سر
  1. سرکه سیب

سرکه سیب مقادیر PH پوست سر را کاهش داده و موجب کاهش خارش پوست سر می گردد. اسید استیک موجود در سرکه سیب عفونت های قارچی را ازبین می بردو بعنوان پاک کننده و ضد عفونی کننده طبیعی عمل می کند. 

روش استفاد ه:

مو و پوست سر را با آب بشویید و کاملا خشک کنید. به میزان مساوی آب و سرکه سیب را با هم ترکیب کنید و بعد درون یک بطری اسپری بریزید و روی پوست سرتان اسپری کنیدو با یک کلاه حمام یا حوله , سرتان را بپوشانید. بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب و شامپو بشویید. این درمان را یک الی دوبار در هفته تکرار کنید. 

خواص سرکه سیب
  1. آلوئه ورا

الوئه ورا دارای خاصیت ضد التهابی, ضد باکتریایی و مرطوب کنده می باشد. آنزیم های موجود در الوئه ویرا سلول های قدیمی و مرده انباشته شده در پوست را از بین می برد و اسید های آمینه موجود در الوئه ورا نیز رشد بافت سالم پوست را تحریک می کند. 

روش استفاده :

ژل الوئه ورا را از درون برگ آن استخراج کنید و روی پوست سر بمالید. بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب و شامپوی ملایم شستشو دهید . این روند را 1 الی 2 بار در هفته تکرار کنید. 

خواص آلوئه ورا
  1. روغن نارگیل 

روغن نارگیل یک محافظ خوب برای پوست سر می باشد. پوست را مرطوب نگه داشته و از خشکی آن می کاهد. دارای خاصیت ضد باکتریایی است که با عفونت فولیکولهای مو سایر عفونت های قارچی را از بین می برد. 

روش استفاده :

روغن نارگیل را کمی گرم کنید و به آرامی روی پوست و ریشه های مو ماساژ دهید. این کار را به مدت 10 دقیقه ادامه داده و با استفاده از یک کلاه حمام یا حوله سرتان را بپوشانید. بعد از 2 الی 3 ساعت با شامپو و آب آن را شستشو دهید و این کار را سه بار در هفته انجام دهید. تا پوست سرتان به شادابی خود بازگردد. همچنین می توانید چند قطره روغن نارگیل را به شامپوی خود اضافه کنید.

روغن نارگیل
  1.  جوش شیرین 

یکی از خاصیت های جوش شیرین جلوگیری از شوره سر می باشدو ماهیت قلیایی آن سطح PH را متعادل کرده و باعث درمان خارش سر می شود. 

روش استفاده:

1 الی 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را درون آب ریخته تا حل گردد و سپس روی پوست سر خود بریزید و بعد از 15 دقیقه با آب بشورید . هر روز این روش را تکرار کنید. 

جوش شیرین
  1. استفاده از آبلیمو 

آبلیمو یک تمیز کننده و ضد باکتریایی است و هرگونه باکتری که باعث ایجاد خارش در سر شود را از بین می برد. خاصیت اسیدی آن PH را متعادل و خشکی و خارش پوست سر را درمان می کند. 

روش استفاده:

مقداری ابلیموی تازه را روی پوست سر ریخته و ماساژ دهید. (اگر پوست حساسی دارید آنر ا با مقداری آب یا ماست رقیق کنید). 5 دقیقه قبل از شستشو با آ بدوباره با یک فنجان آب و یک قاشق چای خوری آبلیمو شستشو دهید. این روش درمان را به صورت روتین تکرار کنید. 

دقت کنید استفاده مداوم از آبلیمو به تدریج باعث روشن شدن موها می شود. 

لیمو برای سر