چطور بر استرس شیوع کرونا غلبه کنیم ؟ (راه های جلوگیری از ترس و وحشت ناشی از بیماری کرونا)

 1 – لزوم مراقبت از امنیت روانی جامعه

یکی از روانپزشکان دزفول ترس، اضطراب و استرس را از عوامل تشدید کننده بیماری کرونا دانست و بر لزوم مراقبت از امنیت روانی و اجتماعی در این شرایط تاکید کرد .

دکتر مصطفی سخاوت با اشاره به اهمیت مدیریت شرایط بحرانی برای دوری از استرس گفت: فرد درصورت مدیریت شرایط استرس، قوی‌تر می‌شود درغیراین صورت آسیب‌های جبران ناپذیری می‌بیند .

وی ورود ویروس کرونا به تفکر را موجب بروز برخی عوامل جسمی دانست و ادامه داد: برخی خود به خود دچار استرس هستند که این استرس با کرونا تشدید شده است؛ برخی دیگر از بیماری هراس دارند و برخی بدلیل کمال گرا بودن با قرار گرفتن در شرایط پراسترس دچار به هم ریختگی ذهنی می‌شوند .

 2 – استرس و تشدید علائم جسمی

دکتر سخاوت با بیان اینکه استرس‌ها می‌توانند خیلی از عوامل از جمله جسمی را تشدید کنند، گفت: برخی افراد این روزها با کوچکترین سرماخوردگی دچار تعریق، ضعف و بی‌حالی می‌شوند که اینها از علائم اضطراب هستند .

وی اضطراب در حد مناسب را تقویت کننده سیستم ایمنی دانست و افزود: درصورت بیشتر شدن اضطراب فرد احساس درماندگی، خستگی و افسردگی می‌کند که همین افسردگی شلاق بسیار سنگینی برای سیستم ایمنی است .

این روانپزشک با بیان اینکه ویروس در برابر عظمت انسان هیچ است، بیان کرد: افزایش صبر و تاب‌آوری برای مقابله با استرس ضروری است .

وی افزود: علائم بیماری کرونا در ۸۰ درصد افراد مبتلا بروز نمی‌کند لذا جای نگرانی درخصوص این بیماری نیست .

دکتر سخاوت همچنین درخصوص برچست ترسو زدن برخی افراد به دیگران بدلیل رعایت نکات بهداشتی گفت: این کار درست نیست و نباید به رفتارها و واکنش‌های افراد ایراد بگیریم .

3 – خودداری از زیاد ماندن در فضای مجازی 

این روانپزشک با تاکید بر لزوم دوری از موقعیت‌های تنش‌زا و پراسترس بیان کرد: مطالب زیادی در مورد کرونا در فضای مجازی منتشر می‌شود که بسیاری از آنها منبع درستی ندارند لذا نباید بیش از حد به فضای مجازی برویم .

وی همچنین خواستار دوری از دورهمی‌های پرتنش شد و افزود: اخبار مثبت درخصوص کرونا مثلا افراد بهبود یافته و ضد عفونی اماکن مختلف را نیز باید پیگیری کرد .

سخاوت نخستین راه مقابله با ویروس کرونا را انرژی دادن به همدیگر دانست و گفت: اگر انرژی را از بدن بگیریم در مقابل ویروس ضعیف می‌شویم .

وی افزود: بسیاری از افراد با کوچکترین علائم بیماری خود را به اورژانس می‌رسانند که این کار بار زیادی را برای پرسنل ایجاد می‌کند و لازم است قبل از مراجعه به اورژانس اقداماتی نظیر مشاوره تلفنی و رفتن به کلینیک‌ها و انجام معاینه را مدنظر قرار داد .

این روانپزشک خواستار استفاده از فرصت تعطیلی‌ها برای استراحت و بودن در کنار خانواده شد و گفت: برای ۲ هفته از رفتن در جمع‌های غیرضروری اجتناب شود .

4 – لزوم آرامش دادن به یکدیگر 

سخاوت با تاکید بر لزوم آرامش دادن به همدیگر در این ایام اظهارداشت: خیلی از امور از کنترل ما خارج هستند لذا نباید بیش از حد به آنها فکر کنیم بلکه باید به اموری که در کنترل داریم بیندیشیم .

وی افزود: در حضور کودکان در مورد اخبار بد صحبت نکنیم چراکه انتقال این تنش به کودکان خطرناک است .

این روانپزشک با تاکید بر لزوم خودداری از مصرف دارو بدون تجویز پزشک بیان کرد: بانوان سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به آقایان دارند اما استرس‌های آنها در طول زندگی بیشتر است .

وی با بیان اینکه مادر نقش کلیدی در خلقت ایفا می‌کند، افزود: با توجه به قوی بودن سیستم ایمنی بدن و ترشح هورمون‌های استروژن و زنانه، بانوان کمتر کرونا می‌گیرند .

سخاوت درخصوص این موضوع که کودکان کمتر دچار کرونا می‌شوند، گفت: کودکان بدلیل نداشتن شناخت از بیماری، ترسی هم از آن ندارند لذا کمتر مبتلا می‌شوند .

وی با بیان اینکه ترس و وحشت آسیب زیادی به سیستم ایمنی می‌زند، افزود: اغلب بیماری‌های مزمن بدنبال افسردگی‌ها فعال می‌شوند .

5 – منفعل شدن ویروس کرونا با شادی 

این روانپزشک اظهارداشت: میکروب‌ و ویروس‌ زیادی در بدن ما وجود دارد که در حالت طبیعی مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما اگر فرصت پیدا کنند در سایه ضعف سیستم ایمنی حمله خود را آغاز می‌کنند .

وی با بیان اینکه ویروس کرونا بدخیم نیست و فقط انتشار و دوام آن با سایر ویروس‌ها متفاوت است، از خانواده‌ها خواست ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، به خود نگرانی راه ندهند .

ایشان هم چنین افزودند: درمقابل دوام بیماری باید صبر داشته باشیم و با شاد بودن، ویروس را منفعل کنیم .

کرونا مانند سایر ویروس‌های تنفسی است که در افراد دارای نقص ایمنی مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و دارای بیماری‌های خود ایمنی می‌تواند خطرناک باشد و مرگ‌ و میر آن تاکنون حدود سه درصد گزارش نشده است .

این ویروس که به تازگی با منشا چین پیدا شده یک ویروس ناشناخته است و در حال حاضر تنها راه مقابله با آن رعایت بهداشت فردی و حاضر نشدن در اجتماعات و محافل عمومی است .

چگونه به کودکان در برابر استرس شیوع کرونا کمک کنیم ؟

 1 – کودکان ممکن است در مواجهه با اضطراب عکس العمل های متفاوتی نشان دهند مثلا بیشتر به والدین بچسبند ، مضطرب و یا گوشه گیر و یا عصبانی و آشفته شوند و حتی دچار شب ادراری شوند .

به واکنش های کودکتان به گونه ای حامیانه پاسخ دهید ، به نگرانی هایشان گوش دهید و تا می توانید عشق و توجه بیشتری نثارشان کنید.

 2 – کودکان در شرایط سخت به عشق و توجه بزرکتر ها نیاز دارند بنابراین تا می توانید به آنها توجه کنید و برایشان وقت بگذارید .

به خاطر بسپارید که به حرف های کودکتان گوش کنید ، با مهربانی با آنها صحبت کنید و به آنها اطمینان دهید . حتی المقدور فرصت بازی کردن با کودکان و آرامش آنها را فراهم کنید.

 3 – سعی  کنید که کودکان به والدین و خانواده خود نزدیک باشند و تا حد امکان از جدا کردن آنها از سرپرستانشان خودداری کنید . چنانچه به دلایل مختلف ( به عنوان مثال بستری شدن در بیمارستان) مجبور به جدایی شدید ، مرتب با کودک تان در تماس باشید (از طریق تلفن همراه و واتساپ و تلگرام وویدیو کال و ….) و هم چنان به آنها اطمینان دهید که همه چیز مرتب است.

 4 – تا حد امکان برنامه های روزمره و منظم کودک تان را ادامه دهید و یا برنامه های جدید در محیط های جدید برایش بریزید. مثلا در مدرسه فعالیت آموزشی جدید و زمان هایی را هم برای بازی کردن و آرامش کودک تان اختصاص دهید.

 5 – واقعیت ها را در مورد اتفاقات اخیر بگویید و با کلماتی که برای سن کودک تان قابل درک باشد ، برایش توضیح بدهید که چه اتفاقی افتاده و اطلاعات واضحی درباره راه های کاهش خطر ابتلا به بیماری کرونا را در اختیارش قرار دهید.

هم چنین میتوانید با روشی اطمینان بخش اطلاعاتی راجع به آنچه می تواند اتفاق بیفتد به کودکتان بدهید.( مثلا اگر یکی از اعضای خانواده یا خود کودک احساس کنند که حالشان خوب نیست و مجبور شوند برای مدتی به بیمارستان بروند تا دکتر ها کمک کنند که حالشان بهتر شود.) 

منبع : سایت های دکتر چطور و ایرنا

گردآورنده : ح . دربندی