در روزهای تعطیل و قرنطینه چطور انگیزه درس خواندن پیدا کنیم ؟

مگر در منزل چقدر حرف برای گفتن داریم .بعضی علاقمند به دیدن فیلم هستند ، بعضی ورزش ،بعضی افراد هم علاقمند به سرگرمی ،بعضی رسیدگی به حیوانات خانگی ،بعضی علاقمند به نگهداری گلدان هر کسی به چیزی علاقه نشان میدهد . در قرنطینه خانگی یکی از بهترین کارها ،مطالعه است .افراد موفق معتقدند که مطالعه می تواند سبک زندگی را تغییر مفید و مناسب بدهد.

به خود بگویید که اگر این کتاب را بخوانم ، چه چیزی از مطالعه کردن آن بدست می آورم؟

 اگر مطالعه نکنم چه ؟

همیشه برای درس نخواندن بهانه ای داریم که وقت نمی شود ، کارم زیاد است و یا بچه ها نمی گذارند مطالعه کنم . اما الان که همه افراد در قرنطینه خانگی هستند بهترین فرصت برای مطالعه وجود دارد ‌.کتاب ، یار همیشه مهربان ، تاثیر مثبت در زندگی میگذارد و بهترین دوست هر انسانی است ‌

تعداد کتاب هایی را که نخواندید و در کتابخانه دارید ، زمان مطالعه را مشخص کنید .برای جلوگیری از فراموشی قرار دادن کتابها در معرض دید است .

این که کتابهایی در کتابخانه خانه داریم که خوشمان آمده و خریداری کردیم ولی وقت نکردیم وبهانه اوردیم ونخواندیم به دلایل زیاد ما سراغ مطالعه کتاب نمی رویم هر کسی دلیلی را ذکر می کند .حال به سراغ آن کتاب بروید حتی شده به خود بگویید باید ده دقیقه از آن را مطالعه کنم وقتی در محیط آرام کتاب را باز کردید یک قلم و کاغذ هم کنارتان بگذارید و به خود بگویید که باید ده دقیقه فقط ده دقیقه مطالعه کنم .

وقتی شروع می کنید مطمئن باشید بیش از ده دقیقه آن کتاب را می خوانید . برای خود نت برداری کنید و خلاصه کتاب را برای اطرافیان باز گو‌کنید و یا حتی ریکورد کنید این کار به شما انگیزه مطالعه بیشتر می دهد .

محیط مناسب برای مطالعه ایجاد کنید . گاهی رفتن روی ترانس و گذاشتن یک صندلی رو به محیطی با صفا یا در زیر یک آلاچیق آرام در محیطی که از سبزه پوشیده شده یا در اتاق مطالعه  هر مکانی که حس خوب به شما میدهد برای مطالعه انتخاب کنید البته باید آرام باشد .انسان با مطالعه و آگاهی بیشتر در زمینه مورد علاقه اش باعث رشد و ترقی اش می شود .وقتی هر فرد بداند که زمان بهترین هدیه به انسان است وبسان طلا ارزشمند است که قابل برگشت نیست و نمی شود ،خرید و فروش کرد قدر آن را باید بدانند .از لحظات آن باید حداکثر استفاده را نمود .

میشود این لحظات گرانقدر را با مطالعه کم ، آن هم ارزشمند است جایگزین کرد به مطالعه رو می آورند .شما در طول روز ساعتی را پیدا می کنید که مطالعه داشته باشید ‌.صبح هنگام نوشیدن چای ،در موقع رفت و آمد به محل کار ،یا زمانی که برای شما راحت تر است .باید بهترین زمان کتاب خواندن را در خودتان پیدا کنید .

بعد از مطالعه به خود یک هدیه بدهید این هدیه می تواند هر چیزی که مورد علاقه شما باشد یک کیک درست کنید یا یک موسیقی ملایم یا تند برای خود بگذارید و چند لحظه با آن برقصید .

با توجه به علاقه افراد بعد از مطالعه به او پاداش دهید .مثلا فرزند شما یک کتاب آموزشی در رابطه با درسش خواند به او براساس علاقه اش جایزه بدهید .

بهانه ما اینه که اگر کتاب مطالعه نکنیم وقت بیشتری پیدا می کنیم این فکر اشتباه رایج مردم است .

با قدم های کوچک و ثابت قدم ماندن در آنها می توانیم عادت های بزرگ ایجاد کنیم .

کتاب را همراه خود داشته باشید و اگر سخت است کتاب الکترونیک موجود است که می توانید روی موبایل خود داشته باشید .

بعضی قبل از خواب کتاب می خوانند .خوابشان گرفته و کتاب خواندن را رها می کنند .بهتر است به صورت نشسته مطالعه شود و ساعت آن را هم تغییر دهید .

نوشته زهره طالب زاده 

فروردین ۱۳۹۹