چطور خشکی دست ها را درمان کنیم؟

امروزه باتوجه بر این که ویروس کرونا گریبانگیر تمام مردم دنیاشده  وچاره ای جز رعایت اصول بهداشتی از جمله شستن بسیار دست ها واستفاده زیاد مواد ضد عفونی کننده نداریم. لذا بامشکلاتی از جمله خشکی زیاد دست ها مواجه شده ایم. برای اینکه دستانی نرم وزیباداشته باشیم چند راه ساده برای درمان این مشکل پیشنهاد می شود .

روغن زیتون

قاعدتا از روغن زیتون تنها برای آشپزی استفاده نمی شود. این روغن بخش بسیار مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای است که نه تنها موجب طول عمر شده بلکه برای پوست شما نیز مفید است. اگرچه این موضوع در مورد تمام روغن ها صدق نمی کند، اما روغن زیتون، دوست پوست شما است. محتوای مرطوب کننده ی این روغن از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می کند.

تنها کافی ست کمی روغن زیتون را یک ساعت قبل از خواب روی محل آسیب دیده ماساژ دهید تا خشک شود و سپس به رختخواب بروید

 کره ی شیا (روغن درخت قلم )

خشکی پوست دست ها، صبح ها و ایام زمستانی وضعیت وخیم تری را پشت سر می گذارند. کره ی شیا با وجود قیمت ارزانی که دارد یک راه مناسب برای درمان خشکی دست خواهد بود. بنابراین برای این که صبح ها با پوست بهتری از خواب بیدار شوید هر شب قبل از خواب مناطق آسیب دیده را با مقدار زیادی کره ی شیا بپوشانید و ۱۰ دقیقه ماساژ دهید تا کاملا جذب شود. برای اولین بار با دست های نرم و براق از خواب بیدار خواهید شد که بسیار شگفت انگیز است.

روغن کرچک و اسکراب شکر

یکی دیگر از روش های خانگی برای پوست های خشک استفاده از روغن کرچک و اسکراب شکر است. یکی از دلایل خشکی پوست دست، انباشته شدن حجم زیادی از سلول های مرده بر روی پوست است. شما نمی توانید این سلول ها را به چشم ببینید اما نتیجه ی آن به وضوح قابل مشاهده است. این سلول های مرده باعث زبری و پوسته پوسته شدن می شوند که اصلا زیبا به نظر نخواهند رسید.

روغن بادام

روغن بادام به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین E که برای جوانسازی پوست مناسب است، یکی از دستورالعمل های خانگی شگفت انگیز برای درمان خشکی پوست دست به حساب می آید. دست های خود را با روغن بادام به آرامی ماساژ دهید تا خشکی آن را سیراب کنید. قبل از خواب کمی از آن استفاده کنید تا با پوستی نرم و لطیف از خواب بیدار شوید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی دیگر از داروهای خانگی برای خشکی دست ها و بسیاری موارد دیگر است؛ چرا که خواص مرطوب کنندگی و ترمیم کنندگی دارد. برای صرفه جویی در هزینه های خود، می توانید از یک گیاه آلوئه ورا در خانه نگهداری کنید یا به جای آن می توانید از داروخانه یک ژل آلوئه ورا خریداری کنید. پس از خریداری ژل به طور منظم از آن استفاده کنید. برای نتیجه گیری بهتر از پوشش دهی بیشتری استفاده کنید. سپس دست ها را شسته و خشک نمائید.

نتیجه گیری : دستها را با صابون های خیلی خشن نشویید. صابون ها به طور معمول پوست دست را خشک می کنند و اگر از موادی تهیه شده باشند که آنها را قوی تر می کند این تاثیر را بیشتر روی دست می گذارند. بهتر است از صابون هایی برای شستن دست استفاده کنید که بیشتر حالت مرطوب کنندگی داشته باشند. امروز اگر از صابون های گیاهی استفاده کنید اطمینان بیشتری از سلامت آن خواهید داشت. وجود روغن هایی از جمله روغن اسطوخودوس، روغن درخت چای یا یاسمین در صابون می تواند به معطر بودن آن و همچنین درمان خشکی پوست دست کمک بسزایی کند. پس از استفاده از صابون دستها را با آب ولرم و حداکثر ۲۰ ثانیه بشویید. پس از شستشو حتما از کرم دست برای چرب و مرطوب کردن آنها استفاده کنید.

 حتما هر شب با کرم مرطوب کننده دست، پوست را چرب کنید. اگر خشکی دستها زیاد است برای جذب بهتر رطوبت از دستکش نخی استفاده کنید. با این کار دست ها نرم و لطیف خواهند شد.  از کرم مرطوب کننده دست مخصوص پوست خشک استفاده کنید، 

گرد آورنده : باقری