چطور بیت کوین ( ارز دیجیتال) بخریم؟

ارزهای دیجیتال و سرآمد همه آنان، بیت کوین، امروزه نقش بسیار مهمی را در بحث سرمایه گذاری دیجیتال بازی می کنند و روزانه میلیاردها دلار پول، به واسطه همین ارزها بین نقاط مختلف دنیا جابجا می شود. اما آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چگونه بیت کوین بخریم و روی این ارز دیجیتال محبوب، سرمایه گذاری کنیم؟ 

امروزه خرید و سرمایه گذاری روی بیت کوین بسیار ساده است و شما می توانید تنها در چند دقیقه، هر چقدر که می خواهید بیت کوین تهیه کرده و در کیف پول خود ذخیره کنید. خرید بیت کوین یا هر ارز رمزپایه دیگری، مراحل بسیار ساده ای دارد و اگر پیش نیازهای آن را از قبل فراهم کرده باشید، در عرض چند ثانیه قابل انجام است.

 پیش نیاز خرید بین کوین

1-پول کافی برای خرید مقدار مورد نیاز بیت کوین

2-کیف پول مجازی برای نگهداری بیت کوین خریداری شده

3-صرافی مناسب برای تبدیل پول در اختیار شما به بیت کوین

ما در ادامه در رابطه با همه این موارد سخن خواهیم گفت تا حدالامکان، فرایند خرید بیت کوین را برای شما ساده کنیم و در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند، آینده از آن ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین خواهد بود.

چقدر پول برای خرید بیت کوین نیاز داریم؟

یکی از ویژگی های جالب ارزهای دیجیتال و بیت کوین این است که شما به هر میزان که خواسته باشید می توانید آن را خریداری کنید. به عبارت دیگر سقف مشخصی برای خرید بیت کوین وجود ندارد اما با اینحال این سقف به کیف پول شما و هزینه کارمزد انتقال وابسته خواهد بود.

بنابراین می توان گفت که حداقل مقداری که برای خرید بیت کوین می توانید اقدام کنید، وابسته به کارمزد انتقال و کارمزد صرافی مورد نظر شما خواهد بود. وب سایت بلاکچین، سقف 0.00000546 بیت کوین را کمترین مقدار ممکن برای انتقال بیت کوین در نظر گرفته است.

آنچه که در خرید بیت کوین باید در نظر داشته باشید این است که قیمت بیت کوین پیوسته در حال تغییر بوده و گاها نوسانات شدیدی را نیز داشته است که همین موضوع آن را تبدیل به یک سرمایه گذاری پر ریسک می کند. بنابراین برای دانستن این موضوع که چقدر پول برای خرید بیت کوین نیاز است، باید محاسباتی را همواره انجام دهیم.

همانطور که می دانید، تعیین قیمت بیت کوین، با استفاده از ارز دلار می باشد و تمامی وب سایت های معتبر، قیمت این ارز را با استفاده از دلار تخمین می زنند. بنابراین برای تخمین قیمت آن با استفاده از ریال، نیاز است که عملیات تبدیل دلار به ریال را نیز انجام دهیم که همین موضوع، نوسان قیمت دلار نسبت به ریال را نیز در تعیین قیمت بیت کوین، دخیل می کند. شما می توانید با استفاده از صفحه قیمت لحظه ای بیت کوین از نرخ این ارز به طور دقیق اطلاع پیدا کنید.

به این ترتیب، اگر در حال حاضر هر 1 بیت کوین، معادل 4000 دلار قیمت داشته باشد و هر دلار معادل 130000 ریال باشد، در نتیجه هر یک بیت کوین حدود 5,200,000,000 ریال قیمت خواهد داشت. بنابراین کمترین مقداری که می توانید با استفاده از آن بیت کوین خریداری کنید، 28392 ریال خواهد بود.

قیمت بیت کوین پیوسته در حال تغییر می باشد.

چطور از بیت کوین نگهداری کنیم ؟

توجه داشته باشید که تا زمانی که مکانی برای نگهداری بیت کوین های خود ایجاد نکنید، نمی توانید اقدام به خریداری بیت کوین کنید.

برای نگهداری بیت کوین، 

1-ما نیاز به کیف پول مجازی داریم. هر ارز دیجیتال کیف پول مخصوص به خودش را دارد. بنابراین برای اینکه بتوانیم بیت کوین بخریم نیاز داریم که ابتدا یک کیف پول بیت کوین داشته باشیم.

2-کیف پول های بیت کوین، در انواع و اشکال مختلفی وجود دارند که می توان آن ها در دسته های کیف پول سخت افزاری، کیف پول نرم افزاری، کیف پول موبایل، کیف پول آنلاین و کیف پول کاغذی، دسته بندی کرد. (توجه داشته باشید که بیت کوین یک سکه فیزیکی نیست و ماهیت فیزیکی ندارد، بنابراین برای نگهداری و ذخیره آن نیاز به مکان ذخیره سازی دیجیتال خواهد بود. تصاویری که بیت کوین در آن به صورت یک سکه نمایش داده می شود، عمدتا فقط برای نمایش آن به کار می روند و ارزشمند نیستند.)

3-کیف پول بیت کوین همچون یک حساب کاربری می باشد که دارای یوزرنیم و پسورد می باشد. در بحث ارزهای دیجیتال، یوزرنیم شما همان آدرس کیف پول یا کلید عمومی آن است و پسورد شما، در حقیقت همان کلید خصوصی خواهد بود.

4-آدرس کیف پول، در واقع یک عبارت کد شده است که به دیگران این امکان را می دهد تا به کیف پول شما، بیت کوین واریز کنند و کلید خصوصی آن، در واقع پسوردی است که به واسطه آن می توانید وارد کیف پول خود شده و موجودی بیت کوین خود را مشاهده کنید و یا آن را به دیگران انتقال دهید و یا برداشت کنید. بنابراین، حفظ کلید خصوصی بسیار مهم است و باید آن را در امنیت کامل حفظ نمود و از دادن آن به دیگران، جدا خودداری نمود. 

 دقت داشته باشید که در صورت گم کردن یا فراموش کردن آدرس کیف پول و یا کلید خصوصی آن، دیگر امکان دسترسی به موجودی کیف پول خود را نخواهید داشت. برخی از کیف پول ها، توانایی پشتیبانی از چند ارز مختلف را دارند.

از کجا بیت کوین بخریم ؟

شما برای خرید ارز، باید به صرافی مراجعه کنید. در خرید ارز دیجیتال نیز، شما باید به صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید که عمدتا به صورت وب سایت اینترنتی و یا اپلیکیشن موبایلی طراحی شده اند. صرافی ها، امکان تبادل ارز و تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر را به شما می دهند و بهترین مکان ها برای خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال هستند. پس برای اینکه بتوانیم بیت کوین بخریم باید به یک صرافی معتبر مراجعه کنیم.

 معروف ترین صرافی های ارز دیجیتال جهانی 

1-صرافی هایی نظیر Binance، Coinbase، Kraken و غیره که در همه جای دنیا قابل دسترس هستند و روزانه میلیون ها دلار ارز در آن ها معامله می شود.

اما این صرافی ها امکان تبدیل ریال به بیت کوین را ندارند و برای این منظور باید از صرافی های ایرانی استفاده کنید. 

معروف ترین صرافی های ایرانی

 صرافی هایی نظیر Xchange98، Pay98 و یا Ok-ex دانست که در آن ها با استفاده از ریال می توانید اقدام به خرید بیت کوین به مقدار دلخواه کنید.

تنها نکته ای که در خرید بیت کوین از صرافی ها باید به یاد داشته باشید این است که صرافی مورد نظرتان ایمن و معتبر باشد تا مورد سو استفاده قرار نگرفته و دارایی شما به سرقت نرود.بهترین مکان برای خرید ارز دیجیتال و بیت کوین صرافی های ارز دیجیتال می باشند.

روش خرید بیت کوین از Xchange98

حال که مقدمات خرید بیت کوین را دانستیم و فهمیدیم که چگونه باید بیت کوین بخریم وقت آن است که اولین خرید خود را انجام دهیم. برای این منظور به ترتیب زیر عمل خواهیم نمود.

1-کیف پول خود را ایجاد کنید.

کیف پول دسکتاپ بلاکچین

برای خرید بیت کوین، قبل از هر چیز باید یک کیف پول بیت کوین داشته باشید. برای این منظور می توانید از کیف پول های سخت افزاری همچون Ledger و یا کیف پول های نرم افزاری همچون کیف پول بلاکچین استفاده کنید.

ایجاد اکانت در اکسچنج 98

ورود به حساب کاربری اکسچنج 98

حال که کیف پول بیت کوین خود را ایجاد کرده و کلید عمومی و خصوصی آن را دریافت کردید، به وب سایت xchange98.cash مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنید. راهنمای ثبت نام در اکسچنج 98 در لینک مشخص شده، امده است.

2-ورود به حساب کاربری

خرید ارز دیجیتال

پس از ثبت نام، به حساب کاربری اکسچنج 98 خود وارد شده و از بخش “ارزهای رمزپایه” گزینه “خرید” را انتخاب کنید.

3-وارد کردن اطلاعات خرید

خرید بیت کوین

در این مرحله لیستی از ارز های قابل خرید برای شما نمایش داده می شود. از میان آنها بیت کوین را انتخاب کرده و در قسمت روبروی آن، مقدار مورد نظر بیت کوینی که قصد خرید آن را دارید وارد کرده و پس از آن، آدرس کیف پول خود را وارد کنید و گزینه “خرید” را انتخاب کنید.

4-تایید فاکتور

تایید فاکتور

پس از مشاهده فاکتور خرید و تایید آن، روی گزینه “پرداخت” کلیک کنید تا به صفحه پرداخت وارد شده و مبلغ مورد نظر را از حساب بانکی خود پرداخت کنید.

5-واریز به کیف پول

پس از خرید بیت کوین، حال باید منتظر باشید تا فرایند واریز بیت کوین به کیف پول شما به اتمام برسد. توجه داشته باشید که معمولا سرعت تراکنش های بیت کوین بیت 10 دقیقه الی 6 ساعت به طول می انجامد و در طی این مدت ممکن است قیمت بیت کوین نوسان پیدا کند. سرعت تایید تراکنش ها، وابسته به شبکه بلاکچین بیت کوین است و ارتباطی با عملکرد صرافی نخواهد داشت.

کرد آورنده : باقری