پایان عمر ریزش مو با ماساژ

دلایل ریزش مو بسیارند همینطور راههای درمان آن هم گوناگون هستند ، یکی از روش های موثر متوقف کردن ریزش موهای سر بدون دارو و با روش های طب سنتی ماساژ به روشی خاص است

ریزش مو یکی از نگران کننده ترین مسایل برای افراد است. اگر نگران مشکل ریزش مو هستید توصیه می کنیم با این مطلب همراه شوید تا با نکات مهم در جلوگیری از ریزش موی سر آشنا شوید.

اگر ریزش مو در برهه ای از زمان رخ داده و درصدد رفع آن و جلوگیری از ریزش مجدد موی خود هستید، نیازی نیست به دنبال روش های عجیب بروید بلکه تنها رعایت چند نکته ضروری به شما در پیشگیری از ریزش مو کمک می کند. در این مطلب نکات مهم در جلوگیری از ریزش مو را برای شما بیان می کنیم.

چرا ریزش مو اتفاق می افتد؟

ریزش مو تنها یک دلیل مشخص ندارد. یکی از این عوامل می‌تواند استرس و یا سبک زندگی باشد. غذاهایی که مصرف می‌کنید به شدت در روند رشد و ریزش مو تاثیر دارد. ژن شما هم نقشی اساسی در این مورد ایفا می‌کند. گاهی پزشکان قادر به پیدا کردن یک دلیل مشخص نیستند. کارشناسان ریزش مو ابتدا انجام آزمایش‌های هورمونی و تیروئید را به شما پیشنهاد می‌کنند. ریزش مو اغلب بعد از تشخیص علت، قابل درمان است.

نکات مهم در پیشگیری از ریزش مو

منابع مهم و موثر عناصر غذایی که با حفظ آن در رژیم غذایی می توان سلامت مو را تضمین نمود عبارتند از: پرو تئین ها ؛ کلسیم و منیزیم ؛ ویتامین های گروه B ؛ آنتی اکسیدن ها ؛اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ ؛ انواع سبزیجات ؛لبنیات و مصرف ویتامین E ؛ حبوبات.

 • از صاف کردن یا فر کردن بیش از حد موهای خود با مواد حالت دهنده پرهیز کنید.
  • از رنگ و دکلرله کردن ها موها در فاصله های زمانی کوتاه پرهیز کنید.
  • از شانه زدن موهای خیس جدا پرهیز کنید.
  • پوست سر خود را با روغن های مناسبی چون روغن نارگیل  ماساژ دهید.
  • استرس و ناراحتی های روحی را از خود دور کنید.
  • از محیط های دارای هوای الوده به انواع دود و گرد و غبار و ذرات سمی بخارات چربی معلق در هوا و …. دوری شود.
  • از قرار گرفتن در مقابل تشعشعات ایکس و گاما جلوگیری شود.
  • از وسایل بهداشتی مانند صابون- شانه-حوله – قیچی- ماشین اصلاح و نظایر ان بصورت اختصاصی استفاده شود.
  • زمانبندی برای استحمام موها تعیین شود.

نحوه ی شستشوی صحیح موهای سر

نحوه شستشوی موها نیز در سلامت مو و جلوگیری از ریزش غیر طبیعی جلوگیری می کند. نا اگاهی در این امر خود باعث ریزش مو می شود. می دانید که بعضی از سر ها چرب است و برخی خشک و گروهی نرمال می باشد و اگر کسی نحوه شستشویش را فرا گیرد و رعایت کند از ریزش غیر طبیعی مو هایش جلوگیری می شود.

اصول صحیح شستشوی مو را در هر سه نوع پوست در کتاب(بهداشت مو) شرح داده شده است.

اغلب دیده می شود که سر را با خشونت می شویند که گویا با موها جنگ و ستیز دارند و بعضی از اقایان هنگام شستن مو با برس های پلاستیکی به شدت پوست را برس می کشند.

در هنگام بعد از استحمام نیز ریشه مو ضعیف است و شانه کردن مو بلافاصله باعث ریزش مو می شود.

توقف سریع ریزش مو با ماساژ سر

ریزش مو ممکن است به دلایل زیادی ایجاد شود و درمان های مختلفی داشته باشد شما می توانید سراغ کاشت مو بروید یا انواع داروهای شیمیایی خوراکی یا موضعی را برای درمان انتخاب کنید. پزشکان معتقدند، استرس یکی از مهم ترین دلایل ریزش مو در جوامع است. تحقیقات نشان می دهد که ماساژ درمانی می تواند با افزایش جریانفشار خون در سطح پوست غذا رسانی به پیاز مو را افزایش دهد و به سلامت موها کمک کند، با استفاده از جادوی دست و ماساژ می توانید موهای خود را دوباره سبز کنید. ماساژ دادن کار دشواری نیست، فقط کافی است با دقت به عکس ها نگاه کنید و پله پله مراحل زیر را انجام دهید تا دوباره جریان خون در سرتان به راه بیفتد و به رشد موهای خود کمک کنید.

Portrait of calm emotionless model with long windy hair.Studio shot.

ماساژ مو برای درمان ریزش مو بدون دارو با روش خانگی

ماساژ ضد ریزش موی سر را اینطور آغاز کنید

ماساژ سر با روغن رزماری

برای ارائه ماساژ ضد ریزش مو می توانید از 2 روش استفاده کنید. درروش اول می توانید تکنیک ها و ماساژهای ارائه شده را بدون روغن رزماری  و با کمک سرانگشتان دست به آرامی روی نقاط مشخص شده ارائه کنید و در روش دوم می توانید این تکنیک ها را با کمک عصاره یا اسانس رزماری- یکی از گیاهانی که موجب تقویت ریشه و ساقه مو و افزایش رشد مو می شود- انجام دهید. طی مراحل ارائه ماساژ مراقب باشید که فشار سرانگشتان دست تان به حدی باشد که موجب کنده شدن ریشه مو و جدا شدن تار مو از سر نشود.

از گردن شروع کنید

پس از آن که دست ها را به روغن آغشته کردید از عضلات زیر چانه و گردن شروع کنید. در این مرحله با آرامش و ملایمت کف دست راست را از بخش پایینی فک و کنار گوش به سمت پایین گردن بکشید و در ادامه آن، این حرکت را با دست چپ دوباره تکرار کنید. این کار را به مدت 3 دقیقه روی تمامی عضلات گردن پیاده کنید. این ماساژ باعث می شود که عضلات و پوست گردن به مرور تقویت شده و بر اثر از بین رفتن چربی ها دچار افتادگی و شلی نشود.

مقاومت ریشه مو را افزایش دهید

در این مرحله برای افزایش مقاومت ریشه موها و تحریک آن ها برای رشد بیشتر و بهتر کافی است با کمک انگشت شست و حرکت های دایره وار 2 نقطه ی خاص را ماساژ دهید. برای پیدا کردن این 2 نقطه کافی است 4 انگشت نیمه باز را از بالای گوش روی سر گذاشته و نقطه ای را که انگشت کوچک روی آن قرار می گیرد با کمک انگشت شست و با حرکت های دایره وار آهسته و آرام با عصاره رزماری ماساژ دهید. مراقب باشید که فشار سرانگشت تان به گونه ای باشد که موجب آسیب دیدن ریشه و ساقه موها نشود.

عصاره یا اسانس گیاهی باعث آرامش ذهنی و جسمی می شوند

 ازعصاره یا اسانس گیاهی زیرنیز میتوانید استفاده کنید : 

 • اسطوخوددوس : مناسب برای مرطوبکردن پوست خشک
 • رزماری : کاهشچربی مو
 • بابونه : تسکین دهنده و کاهش خارش
 • درخت چای : درمان شوره
 • نعناع : خنک کننده و محرک رشد مو

روغن های ضروری (عصاره های روغنی) را نباید مستقیم به پوست سر بزنید بلکه باید ۸ الی ۱۰ قطره از آن را با ۲ قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید.

روغن نارگیل برای درمان شوره.

روغن کرچک برای ضخامت مو.

روغن جوجوبا آبرسان.

روغن زیتون در ترکیب با روغن اسطوخودوس و رزماری مفید است.

پژوهشگر:مریم غریب