نکاتی برای شانه زدن درست موها

روش صحیح شانه زدن مو و 6 نکته که باید در این زمینه به یاد داشته باشید!

هرگاه که ما با مشکلی در زمینه موهای خود مواجه می شویم، اولین چاره ای که می جوئیم، عوض کردن شامپو، حالت دهنده مو، ژل ها و تافت ها یا حتی تغییر در نحوه اصلاح موی سرمان می باشد. اما ممکن است مشکل اصلی در نحوه شانه زدن مو هایمان باشد! شانه زدن مو همچون شستن دست ها و یا درست کردن یک فنجان چای در صبح می تواند یک عمل کاملا طبیعی و ناخوداگاه باشد. اما باید به این نکته توجه کنید که ممکن است به این سادگی ها که می پندارید نبوده و نکاتی را باید در این زمینه رعایت نمایید. در این مطلب با ما همراه باشید تا روش های غلط شانه زدن مو را با یکدیگر مرور کرده و به بررسی نکاتی که عدم رعایت آن ها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در موهایمان شود، بپردازیم.

روش صحیح شانه زدن مو

بسیاری از افراد گمان می کنند که شانه زدن مو یک امر بسیار ساده است و نیازی به آموزش نداشته و هرگونه که اقدام به شانه زدن کنند، درست و بی نقص است. اما حقیقت ماجرا این است که برای محافظت حداکثری از موهایمان و به طور کلی مراقبت از مو، نیاز است که در برخی عادات همیشگی خود تغییراتی را به وجود اوریم. این تغییرات شامل تغییر روند شانه زدن موهایمان نیز می شود. در ادامه چند عادت اشتباه که منجر به ایجاد مشکلاتی را در زمینه مراقبت از مو خواهد شد را بررسی خواهیم نمود.

از سمت ریشه به بالا شانه نزنید

شانه زدن مو از سمت ریشه مو به بالا، می تواند باعث تخریب فولیکول های مو شده و در نتیجه باعث از هم گسیختگی آن ها و آسیب رساندن به ریشه مو گردد. در عوض توصیه می شود که برای شانه زدن مو ابتدا از چند سانتیمتری ریشه موها شروع کرده و آرام آرام به سمت بالا شانه بزنید.

یکی از عادات رایجی که بین افراد وجود دارد، شانه زدن مو در هنگامی است که موها، دارای رطوبت و نم می باشند. از آنجا که رطوبت باعث ایجاد کشش در سطح مو می شود، در هنگامی که موهای ما مرطوب است، امکان شکستگی مو بسیار بیشتر می شود. پس برای جلوگیری از این موضوع توصیه می شود، حتما بگذارید موهایتان خشک شود و سپس اقدام به شانه زدن آن ها کنید.

شانه زدن موهای مرطوب می تواند برای سلامت موها مضر باشد!

سعی کنید از بورس های سخت استفاده نکنید

معمولا بورس های مو بسیار خشن هستند و استفاده از آنها نه برای موهای مرطوب و نه برای موهای خشک، توصیه نمی شود. مسلما شما قبل از این که بخواهید موهای خود را با شانه معمولی صاف کنید، می خواهید که گره موهای خود را باز کنید. این عمل با استفاده از شانه معمولی بسیار سخت می باشد. برای این منظور توصیه می شود از اسپری برای موهای معمولی، لوسیون برای موهای با ضخامت متوسط و از کرم برای موهای ضخیم یا درشت استفاده کنید. با انجام این امر موهای شما به سادگی شانه شده و گره های آن باز می شود.

بیش از حد شانه نزنید

یکی دیگر از عادات اشتباهی که در شانه زدن مو وجود دارد، شانه زدن بیش از حد و بسیار زیاد مو می باشد. همواره باید به یاد داشته باشید که شانه زدن زیاد می توانند باعث شکستگی موها و ریزش مو شود. این نکته قابل توجه است که تعداد شانه زدن مهم نیست، بلکه کیفیت شانه زدن مهم بوده و نباید با شانه زدن های طولانی مدت باعث تخریب موهای خود شویم.

از شانه مناسب استفاده کنید

بورس هایی که از موی طبیعی حیوانات یا انسان ساخته شده اند بسیار کارآمدتر و نرم تر از بورس های ساخته شده از الیاف مصنوعی می باشد و بهتر می توانند روغن های طبیعی را در سطح موها، پخش نمایند. توصیه می شود همواره از این گونه بورس ها استفاده کنید.

بورس های ساخته شده از موی طبیعی، کارایی بیشتری دارند.

از شانه کثیف استفاده نکنید

یکی از عوامل اصلی در ریزش موها، رشد قارچ ها و باکتری ها در سطح سر هستند. این موجودات باعث ایجاد خارش در سطح سر و در نهایت ریزش مو می شوند. یکی از مکان های مناسب برای رشد این موجودات در سطح شانه ها و بورس هاست. برای اینکه از ورود این موجودات به سطح سر خود جلوگیری نمایید، توصیه می شود حداقل هفته ای یک بار اقدام به شستشوی شانه خود نموده و سپس اقدام به شانه زدن مو هایتان با استفاده از آن ها نمایید.

گرد آورنده : مریم غریب