مشهورترین نمادهای سفره هفت سین و معنای آن‌ها به همراه چند ایده تزیین سفره هفت سین

سفره هفت سین زیباترین و مهم‌ترین نماد عید نوروز ایرانیان است که تا آخرین روز عید نوروز یعنی سیزده بدر روی زمین یا میز که قدیمی‌ها به آن خوان می‌گفتند گسترده است. سفره هفت سین امروز در محدوده جغرافیایی ایران باستان که علاوه بر ایران شامل کشورهای تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بخش‌های کردنشین عراق، ترکیه و سوریه هنوز هم برگزار می‌شود. جالب است بدانید برگزاری جشن نوروز در زنگبار آفریقا که زمانی سکونتگاه ایرانیان مهاجر به این منطقه بوده هم مرسوم است. هفت سین که به قول عده‌ای زمانی هفت شین یا هفت چین بوده نماد زندگی و حیات است. اگر چه به نظر می‌رسد هفت سین قدمتی به اندازه تاریخ ایران باستان دارد اما حقیقت این است که سفره هفت سین ایده‌ی مدرن شده آیین‌های قدیمی ایران باستان یعنی هفت امشاسپند است. در مورد مشهورترین نمادهای سفره هفت سین که همگی نشانه خیر و برکت هستند. 

مشهورترین نمادهای سفره هفت سین و معنای آن‌ها

ایده سفره هفت سین 99؛ 50 ایده شیک و جذاب برای مدل سفره هفت سین 99

سیر

سیر در سفره هفت سین نماد مبارزه با پلیدی است. سیر با رنگ سفیدش نشانه اهورامزدا و در نتیجه نمادی مبارزه با زشتی و سیاهی است. علاوه بر این سیر برای مبارزه با چشم زخم و دور ماندن از نظر بد هم سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود. می‌گویند سیر نماد سیری چشم و دور ماندن از حرص و آز و پیشه کردن قناعت هم هست. سیر یک ماده ضد میکروب است پس برای در امان ماندن از شر مریضی و آلودگی در سال جدید هم بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

سیب

 سیب نماد بارداری و زایش است. سیب نماد سلامتی و زیبایی هم هست و برای در امان ماندن از بیماری در سال جدید بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

سمنو

 یک دسر شیرین و خوشمزه که با گندم پخته می‌شود پس نماد خیر و برکت و باروری محصول است. سمنو را برای امید به بارور شدن گیاهان در سال جدید و برکت محصولات کشاورزی سر سفره هفت سین می‌گذاشتند. سمنو به خاطر قدرت باروری گندم که گذشتگان به آن اعتفاد داشتند نماد قدرت و باروری هم هست.

سنجد

 سنجد نماد دلبستگی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید علت گذاشتن سنجد بر سر سفره هفت سین رفتار معقول و سنجیده و حساب شده در سال نو است. حالا چرا سنجد باید نماد معقول رفتار کردن باشد؟ شاید چون سنجد در طب سنتی برای تقویت هوش و حافظه همیشه توصیه می‌شود. سنجد نماد زایش هم هست؛ به همین دلیل برای تقویت احساسات انسانی و عشق و دلبستگی به یکدیگر هم آن را بر سر سفره هفت سین می‌گذارند. این در حالی است که به عقیده زرتشتیان آب و تخم مرغ هم نماد زایش هستند و هنوز هم به صورت تخم مرغ رنگی بر سر سفره هفت سین ایرانیان حضور دارند.

سبزه

 سبزه نشان زایش دوباره و سبزی و شادابی همزمان با با نو شدن دامان طبیعت است.

سرکه

می‌دانستید سرکه بر سر سفره هفت سین نماد دعوت به صبر و رضا و تسلیم در برابر ناملایمات زندگی است؟ در ادبیات ایران از جمله در اشعار مولانا اشک به سرکه تشبیه شده، شاید به خاطر سوزش چشم در تماس با تندی آن.

سماق

سماق نماد صبر و صبوری است. حتما ضرب‌المثل سماق مکیدن را شما هم شنیده‌اید؛ یعنی در انجام کار فعلا عجله نکن و صبر کن.

سایر وسایل سفره هفت سین که در زمره هفت سین جای نمی‌گیرند اما جای ثابتی سر سفره هفت سین دارند عبارتند از:

سنبل: سنبله به سین هشتم سفره هفت سین مشهور است. گل سنبل نماد دوستی است.

سکه: سکه بعد از ضرب سکه پایش سر سفره هفت سین باز شد و برای افزایش رزق و روزی در سال پیش رو آن بر سر سفره هفت سین می‌گذارند.

آب: روشنایی است و معمولا همراه ماهی قرمز که نماد زایش و تکاپو و جریان داشتن زندگی است سر سفره هفت سین حضوری دیرینه دارد.

آینه: آب و آینه دو عنصر جدا نشدنی سفر هفت سین هستند که در کنار قرآن در یک ردیف سر سفره هفت سین حضور دارند.

قرآن: بعد از ورود اسلام به ایران قرآن برای توکل و توسل به خدای بزرگ در سال جدید روی سفره هفت سین قرار گرفت. البته برخی از مردم همراه قرآن کتاب شاهنامه فردوسی یا حافظ شیرازی را بر  روی سفره هفت نیز قرار می دهند. 

شمع: شمع به عنوان نمادی برای روشنایی و گرما در سال جدید بر سر سفره هفت سین قرار می‌گیرد.

Image result for مدل هفت سین
Image result for مدل هفت سین
Image result for مدل هفت سین
https://jameesalamat.com/sites/default/files/pictures/%D8%AA%D8%B2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D9%86-97-15263.JPG.jpg