پانزدهم اسفند ماه روز درخت و درختکاری

روز درختکاری چه روزی است

روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می شوند روز درختکاری برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکا در 11 آوریل 1872 پایه گذاشته شد. در ایالات متحده بعدها این روز (Arbor Day)، به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد. این روز در چندین کشور گرامی داشته می شود. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران این روز 15 اسفند (5 مارس) هر سال است. در ایران (هفته منابع طبیعی از 5 تا 12 مارس) و آفریقای جنوبی (1 تا 7 سپتامبر) علاوه بر این، هفته ای برای گرامی داشت گیاهان تعیین شده است.

روز درختکاری در ایران

درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.

 در کشور ما روز درختکاری در 15 اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند. ایرانی ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند. در این روز در مقابل بیشتر پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر نهال هایی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرید.

   اهمیت درختکاری در اسلام

در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد. دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند. حضرت علی علیه السلام در مدینه باغ های خرمای فراوانی به وجود آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرد.

 پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود». نیز در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که: “حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید”. و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.

 مطالب یاد شده به روشنی، وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصاً جنگل ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص می کند. 

فواید درختکاری درزندگی

امروزه با صنعتي شدن جوامع بشري درختان نقش مهم تري در زندگي بشر ايفا مي كنند، از سويي مقدمات پيشرفت بيشتر صنعت و فناوري را موجب مي شوند و منابع تامين كننده محصولاتي نظير وسايل چوبي، مبلمان، لوازم التحرير (كاغذ، انواع مدادهاي مختلف) ‌الوار و هزاران محصول ديگر محسوب مي شوند و از سو ي ديگر به منزله ريه هاي يك شهر تلقي شده و نقش مهمي در تامين سلامت اعضاي جامعه را ايفامي كنند. اين مورد اخير از مورد قبل مهم تر مينمايد.

 چرا كه به دليل فعاليت كارخانجات صنعتي و نيز ازدياد وسايل نقليه عمومي و فعاليت روزانه آنها در سطح شهرهاي بزرگ  آلاينده ها و گازهاي مهلك و خطرناكي نظير دي اكسيد كربن در هواي شهرها فزوني يافته و سلامت افراد را تهديد مي كند. و افزايش هر چه بيشتر اين مواد آلاينده كاهش ميزان اكسيژن در هوا را سبب مي شود و اين وضع نامساعد گروههاي آسيب پذير نظير بيماران ريوي و قلبي، سالخوردگان و كودكان را بيشتر تهديد مي كند. در چنين شرايطي مساله درخت و درختكاري راه حلي مناسب براي مبارزه با آلودگيهاي مذكور به شمار مي آيد. ايجاد جنگلهاي مصنوعي و فضاي سبز در اطراف شهرهاي بزرگ به تاسيس كارخانجات توليد اكسيژن مي ماند.

 به طور خلاصه روز درختکاری بهانه ‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگه داری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است.

روز درختکاری در برخی از کشورهای جهان

ایران    در ایران این روز برابر 15اسفند هر سال است.              

      الجزایر      در الجزایر این روز برابر 27 اکتبر هر سال است.

استرالیا  در استرالیا این روز برابر 28 ژولای هر سال است  

          بلژیک     در بلژیک این روز برابر 21 مارس هر سال است.

برزیل در برزیل این روز برابر 21 سپتامبر هر سال است.     

        چین     در چین این روز برابر 12 مارس هر سال است. 

مصر در مصر این روز برابر 15 ژانویه هر سال است.            

      آلمان     در آلمان این روز برابر 25 آوریل هر سال است.

ژاپن  در ژاپن این روز برابر 29 آوریل هر سال است.      

        کنیا     در کنیا این روز برابر 21 آوریل هر سال است.                  

مکزیک در مکزیک این روز برابر دومین دوشنبه ماه ژوئیه هر سال است 

هلند  در هلند این روز برابر نخستین روز بهار (21 مارس) یا نخستین روز پاییز (21 سپتامبر) هر سال است.

نیوزیلند  در نیوزیلند این روز برابر 5 ژوئن هر سال است.  

لهستان  در لهستان این روز برابر 11 اکتبر هر سال است. 

پرتغال  در پرتغالاین روز برابر نخستین روز بهار (21 مارس) هر سال است. 

کره جنوبی  در کره جنوبی این روز برابر 5 آوریل هر سال است.

سری لانکا در سریلانکا این روز برابر 15 اکتبر هر سال است.

.

    کلمات کلیدی : , 15اسفند , ,روز درختکاری,         ,کاشت نهال , , , ,فوایددرختکاری, , ,         فهرست روز درختکاری کشورها, , ,اهمیت درختکاری ,  ,    ,  جولیوس, , اسلام, , پاکسازی طبیعت, ,     ,زمان کاشت نهال,

گردآورنده : باقری